IIB xodimlari huquqbuzarliklar haqida murojaatlarni hududga qaramay qabul qiladilar
O‘zbekistonda IIB xodimlari huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi murojaatlarni joyi va sohasiga qaramay planshetlar va «Mening inspektorim» ilovasi orqali qabul qiladilar.
O‘zbekistonda fuqarolarning huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi murojaatlariga soha va hududga qaramay tezkor javob berish tizimi joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu chora-tadbirlar 5 yanvardagi prezident qarorida mahallalarda xavfsiz muhit yaratish bo‘yicha qo‘shimcha choralar sifatida belgilangan.
Hujjatga ko‘ra, 2026 yil oxirigacha Ichki ishlar vazirligi xodimlari planshet orqali fuqarolarning og‘zaki murojaatlarini real vaqtda qabul qilish amaliyotini joriy etishi lozim. Murojaatlar joyi va huquqbuzarlik turidan qat’iy nazar qabul qilinadi va tegishli vakolat doirasida tezkor javob beriladi.
Shuningdek, noyabr oyigacha «Mening inspektorim» mobil ilovasi ishga tushirilishi rejalashtirilgan. U orqali fuqarolar mahalla profilaktikasi inspektorlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilishi, xavotirli xabarlar, foto-, audio- va video materiallarni yuborishi, shuningdek, IIB xodimlarining ish faoliyatini baholashi mumkin bo‘ladi.
Qaror huquqbuzarliklarni oldini olish va mahallalarda ijtimoiy profilaktikani samarali amalga oshirish orqali jinoyatchilik darajasini sezilarli darajada kamaytirishga qaratilgan. Maxsus e’tibor oilaviy-munozarali sohadagi jinoyatlar hamda ayollar va yoshlar tomonidan sodir etiladigan huquqbuzarliklarni erta aniqlashga qaratilgan, bunda xavf omillari ilmiy tahlil asosida hisobga olinadi.
Hujjatda qayd etilishicha, prezidentning 2025 yil yanvar oyidagi shunga o‘xshash qaroridan so‘ng mahallalardagi jinoyatchilik darajasi yil davomida deyarli 1,5 baravar kamaygan.
Bundan tashqari, qaror 2026 yilda jinoyatchilik vaziyatiga rahbarlarning shaxsiy javobgarligini belgilaydi. Qiyin vaziyatdagi mahallalarda mas’uliyat tuman va shahar hokimlari, prokurorlar hamda IIB bo‘lim boshliqlariga yuklatiladi, eng muammoli hududlarda esa viloyat darajasidagi rahbarlarning birinchi o‘rinbosarlariga yuklatiladi.
Mahalliy hokimiyatlar aholining ijtimoiy-munozarali muammolarini hal qilish orqali oldini olish mumkin bo‘lgan har bir jinoyat uchun javobgar bo‘ladi.
Jamoat joylarida huquqbuzarliklarni oldini olish uchun axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sun’iy intellektga asoslangan yechimlar va idoralar ish samaradorligini elektron nazorat qilish tizimlari keng joriy etilishi rejalashtirilgan. 1 mayga qadar sudlararo yagona mojaroli oilalar bo‘yicha ma’lumotlarni yig‘ish va tahlil qilish dasturi joriy etilishi va integratsiya qilinishi belgilangan.

Сотрудники ОВД будут принимать обращения о правонарушениях вне зависимости от территории
В Узбекистане сотрудники ОВД будут принимать обращения о правонарушениях вне зависимости от места и сферы через планшеты и приложение «Мой инспектор».
В Узбекистан планируется внедрить систему оперативного реагирования на обращения граждан о правонарушениях независимо от их сферы и территории. Соответствующие меры предусмотрены постановлением президента от 5 января о дополнительных шагах по созданию безопасной среды в махаллях.
Согласно документу, Министерство внутренних дел Узбекистана до конца года должно внедрить практику приёма устных обращений граждан в режиме реального времени через планшеты сотрудников органов внутренних дел. Обращения будут приниматься вне зависимости от места и категории правонарушения, с последующим оперативным реагированием по компетенции.
До ноября также планируется запуск мобильного приложения Менинг инспекторим («Мой инспектор»). Через него граждане смогут напрямую общаться с инспекторами по профилактике махалли, направлять тревожные сообщения, а также фото-, аудио- и видеоматериалы, а также оценивать работу сотрудников ОВД.
Документ направлен на существенное снижение уровня преступности за счёт внедрения адресных профилактических мер и повышения эффективности социальной профилактики в махаллях. Особый акцент сделан на раннее предупреждение преступлений в сфере семейно-бытовых отношений, а также правонарушений, совершаемых женщинами и молодёжью, с использованием научного анализа факторов риска.
В постановлении отмечается, что после принятия аналогичного решения главы государства в январе 2025 года уровень преступности в махаллях за год снизился почти в 1,5 раза.
Кроме того, документ закрепляет персональную ответственность руководителей за криминогенную ситуацию в 2026 году. В махаллях с тяжёлой обстановкой ответственность возлагается на хокимов районов и городов, прокуроров и начальников ОВД, а в наиболее проблемных регионах — на первых заместителей руководителей областного уровня.
Местные хокимияты также будут нести ответственность за каждое преступление, которое могло быть предотвращено путём решения социально-бытовых проблем населения.
Для профилактики правонарушений в общественных местах планируется широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий, решений на основе искусственного интеллекта и систем электронного контроля эффективности работы ведомств. До 1 мая поручено внедрить и интегрировать между судами единую программу сбора и анализа данных о конфликтных семьях.