Sohibjon Murodov O‘zbekiston Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga rahbar etib tayinlandi
Tayinlovga qadar Sohibjon Murodov Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markaziga rahbarlik qilgan. Avvalroq u Davlat raqobat qo‘mitasining Ichki xavfsizlik inspeksiyasi rahbari o‘rinbosari lavozimida ham ishlagan. Mazkur tuzilma hozirda Raqobatni rivojlantirish va tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi sifatida faoliyat yuritmoqda.
Mazkur kadrlar qarori Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda “O‘zbekneftgaz” kompaniyasida o‘tkazilayotgan keng ko‘lamli tekshiruvlar fonida qabul qilindi. Yanvar oyi oxirida prezident Shavkat Mirziyoyev milliardlab so‘mlik talon-toroj holatlari aniqlanganini ma’lum qilgan edi.
Xususan, agentlik mansabdor shaxslari bozor qiymati kamida 250 mlrd so‘m bo‘lgan yer uchastkasini yopiq auksionga chiqarib, uni 120 mlrd so‘mga sotgani qayd etilgandi.
Idoraning avvalgi rahbari Akmalxon Ortikov lavozimidan ozod etildi. Hozirda agentlik faoliyati Davlat xavfsizlik xizmati va komplaens xizmati tomonidan tekshirilmoqda, tergovga iqtisodiy xavfsizlik bo‘yicha mutaxassislar jalb etilgan. Keyinchalik Ortikovga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani haqida ham xabarlar paydo bo‘ldi.

Сохибжон Муродов возглавил Агентство по управлению госактивами Узбекистана
Президент Узбекистана назначил Сохибжона Муродова директором Агентства по управлению государственными активами на фоне проверок и расследований.
Постановлением президента директором Агентство по управлению государственными активами назначен Сохибжон Муродов. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
До назначения Муродов руководил Центром по организации электронных онлайн-аукционов при Агентстве по управлению госактивами. Ранее он также занимал должность заместителя начальника Инспекции внутренней безопасности Госкомконкуренции, которая в настоящее время функционирует как Комитет по развитию конкуренции и защите прав предпринимателей.
Кадровое решение принято на фоне масштабных проверок в Агентстве по управлению госактивами и компании Узбекнефтегаз. В конце января президент Шавкат Мирзиёев сообщил о выявленных хищениях на миллиарды сумов.
В частности, было заявлено, что должностные лица Агентства выставили на закрытый аукцион земельный участок с рыночной стоимостью не менее 250 млрд сумов, реализовав его за 120 млрд сумов.
Предыдущий руководитель ведомства Акмалхон Ортиков был освобождён от должности. Проверку деятельности агентства проводят СГБ и служба комплаенса, к расследованию привлечены специалисты по экономической безопасности. Позднее появились сообщения о возбуждении уголовного дела в отношении Ортикова.