O‘zbekiston ijtimoiy xodimlari Qatarda stajirovka o‘tash imkoniyatiga ega bo‘ladi
O‘zbekiston va Qatar ijtimoiy xodimlar uchun stajirovka dasturini yo‘lga qo‘yishga kelishib oldi. Dasturining birinchi bosqichi bolalar huquqlarini himoya qilishga bag‘ishlanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qatarning poytaxti Doxada bo‘lib o‘tayotgan Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha Ikkinchi jahon sammitida ishtirok etmoqda.
Forum doirasida O‘zbekiston Milliy ijtimoiy himoya agentligi “O‘zbekiston — ochiq eshiklar mamlakati” nomli milliy stendni taqdim etdi. Unda so‘nggi yillarda mamlakatda amalga oshirilgan ijtimoiy himoya, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlar, shuningdek, 100 dan ortiq ijtimoiy xizmatni “yagona darcha” tizimida birlashtirgan yangi model namoyish etildi.
Bundan tashqari, agentlik xorijiy ekspertlar ishtirokida xalqaro maxsus sessiya tashkil etdi. Unda global chaqiriqlar, zaif qatlamlarni qo‘llab-quvvatlashdagi inklyuziv yondashuv va O‘zbekistonning adolatli ijtimoiy himoya tizimini shakllantirish borasidagi tajribasi muhokama qilindi.
Sammit doirasida agentlik direktorining o‘rinbosari Usmon Sharifxo‘jayev Qatarning Ijtimoiy ishlar jamg‘armasi bosh direktori Rashid Al-Naimi bilan uchrashdi. Tomonlar SHAFALLAH, AMAN, EBRAR va WAFA reabilitatsiya markazlari o‘rtasida hamkorlik o‘rnatishga kelishib oldi. Hamkorlik nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash, keksalar, bolalar hamda zo‘ravonlikdan jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish yo‘nalishlarini qamrab oladi.
Alohida yo‘nalish sifatida O‘zbekiston ijtimoiy xodimlari uchun malaka oshirish dasturi belgilandi. Unga ko‘ra, mutaxassislar Qatarda stajirovka o‘tash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Dastlabki bosqich bolalar huquqlarini himoya qilishga bag‘ishlanadi.
Shuningdek, ijtimoiy himoya sohasida qo‘shma tadqiqotlar, yoshlar va ko‘ngillilar tashabbuslarini rivojlantirish istiqbollari ham muhokama qilindi.

Соцработники Узбекистана смогут проходить стажировки в Катаре
Узбекистан и Катар договорились о программе стажировок для социальных работников. Первый этап будет посвящён защите прав детей.
Президент Шавкат Мирзиёев принимает участие во Втором Всемирном саммите по социальному развитию, проходящем в столице Катара — Дохе.
В рамках форума Национальное агентство социальной защиты Узбекистана представило национальный стенд «Узбекистан — страна открытых дверей». Экспозиция демонстрирует реформы последних лет в сфере социальной защиты, образования и здравоохранения, а также систему, объединяющую более 100 видов социальных услуг в формате «единого окна».
Кроме того, агентство организовало международную специализированную сессию с участием экспертов из разных стран. Участники обсудили глобальные вызовы, развитие инклюзивной поддержки уязвимых групп и опыт Узбекистана в формировании справедливой системы социальной защиты.
Во время саммита состоялась встреча заместителя директора агентства Усмана Шарифходжаева с генеральным директором Фонда социальных дел Катара Рашидом Аль Наими. Стороны договорились о сотрудничестве между реабилитационными центрами SHAFALLAH, AMAN, EBRAR и WAFA, включая обмен опытом в поддержке людей с инвалидностью, помощи пожилым, детям и жертвам насилия.
Отдельным направлением станет программа профессионального развития для социальных работников Узбекистана, предусматривающая стажировки в Катаре. Первый этап программы будет посвящён защите прав детей.
Также обсуждались перспективы проведения совместных исследований и развития молодёжных и волонтёрских инициатив в сфере социальной защиты.