O‘zbekistonda Ramazon hayiti va Navro‘zda nechta dam olish kuni bo‘ladi
O‘zbekistonda Ramazon hayiti va Navro‘z bayramlari munosabati bilan ketma-ket 4 kungacha dam olish kunlari belgilandi. Adliya vazirligi turli ish jadvalida ishlovchilar qanday dam olishini tushuntirdi.
O‘zbekistonda Ramazon hayiti va Navro‘z bayramlari munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlari belgilandi. Bu haqda O‘zbekiston Adliya vazirligi ma’lum qildi.
Vazirlik izohiga ko‘ra, bayram kunlari quyidagicha taqsimlanadi:
— 20-mart (juma) — Ramazon hayiti munosabati bilan dam olish kuni;
— 21-mart (shanba) — Navro‘z bayrami munosabati bilan dam olish kuni;
— 22-mart (yakshanba) — kalendar dam olish kuni;
— 23-mart (dushanba) — besh kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun qo‘shimcha dam olish kuni.
Shu tariqa, besh kunlik ish haftasida ishlovchilar ketma-ket to‘rt kun — 20–23-mart kunlari dam oladi.
Olti kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun esa 23-mart ish kuni bo‘lib qoladi va ular 20–22-mart kunlari uch kun dam oladi.
An’anaga ko‘ra, Ramazon hayitining aniq sanasi O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan belgilanadi va shundan so‘ng dam olish kunlari bo‘yicha tegishli qaror qabul qilinadi.

Сколько выходных будет на Рамазан хайит и Навруз в Узбекистане
В Узбекистане на Рамазан хайит и Навруз предусмотрено до 4 выходных дней подряд. Минюст объяснил, как будут отдыхать при разных графиках.
В Узбекистан в период праздников Рамазан хайит и Навруз предусмотрены дополнительные выходные дни. Об этом сообщили в Министерство юстиции Узбекистана.
Согласно разъяснениям ведомства, праздничные дни распределяются следующим образом:
• 20 марта (пятница) — выходной в честь Рамазан хайита;
• 21 марта (суббота) — выходной по случаю Навруза;
• 22 марта (воскресенье) — календарный выходной;
• 23 марта (понедельник) — дополнительный выходной для работников с пятидневной рабочей неделей.
Таким образом, для сотрудников с пятидневным графиком отдых продлится четыре дня подряд — с 20 по 23 марта.
Для работников с шестидневной рабочей неделей понедельник, 23 марта, останется рабочим днём, и они будут отдыхать три дня — с 20 по 22 марта.
Традиционно точная дата Рамазан хайит определяется Управление мусульман Узбекистана, после чего утверждается соответствующее решение о выходных днях.