Surxondaryo viloyati Uzun tumanida Nexia-2 avtomobili 6 yoshli qizaloqni urib yubordi. Fojia ortidan mahallada piyodalar o‘tish joylari va tezlikni nazorat qiluvchi radar o‘rnatildi.
Surxondaryo viloyatida yo‘l-transport hodisasi oqibatida 6 yoshli qizaloq halok bo‘ldi. Bu haqda viloyat Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 4 mart kuni Uzun tumanidagi «Surxon» mahallasi hududida 28 yoshli haydovchi boshqaruvidagi Chevrolet Nexia 2 avtomobili yo‘lni kesib o‘tayotgan bolani urib yuborgan. Qizaloq og‘ir tan jarohatlari olib, vafot etgan.
Fojia ortidan yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tuman ichki ishlar bo‘limi vakillari bilan birga mahalla aholisi va maktab o‘quvchilari ota-onalari bilan yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha uchrashuv o‘tkazdi.
Aholi murojaatlarini inobatga olgan holda «Surxon» mahallasida qo‘shimcha xavfsizlik choralarini ko‘rildi:
• ikkita piyodalar o‘tish joyi tashkil etildi;
• ogohlantiruvchi yo‘l belgilar o‘rnatildi;
• maktab yaqinida tezlikni nazorat qiluvchi radar o‘rnatildi.
Bundan tashqari, davlat ahamiyatidagi D169 avtomobil yo‘lining 104-kilometrida yangi piyodalar o‘tish joyi yo‘l chiziqlari va belgilar bilan jihozlandi. Shu yo‘lning 106-kilometrida joylashgan 27-maktab yonida esa o‘quvchilar xavfsizligini oshirish maqsadida ko‘tarilgan piyodalar o‘tish joyi qurildi.
Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati statistik ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda O‘zbekistonda 9226 ta yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lgan. Ularning oqibatida 2188 kishi halok bo‘lgan, 8901 kishi jarohat olgan. O‘tgan yilga nisbatan YTHlar soni 1 foizdan kam miqdorda kamaygan.

Шестилетняя девочка погибла под колесами Nexia в Сурхандарьинской области
В Узунском районе Сурхандарьинской области автомобиль Nexia 2 сбил шестилетнюю девочку. После трагедии в махалле установили пешеходные переходы и радар.
В Сурхандарьинская область в результате дорожно-транспортного происшествия погибла шестилетняя девочка. Об этом сообщила пресс-служба областного управления Служба безопасности дорожного движения Узбекистана.
По данным ведомства, 4 марта в Узунский район на территории махалли «Сурхон» автомобиль Chevrolet Nexia 2 под управлением 28-летнего водителя сбил ребенка, который перебегал дорогу. Девочка получила тяжелые травмы и скончалась.
После трагедии сотрудники дорожной службы совместно с представителями районного отдела внутренних дел провели встречу с жителями махалли и родителями школьников, посвященную вопросам безопасности дорожного движения.
С учетом обращений жителей в махалле «Сурхон» были приняты дополнительные меры безопасности:
• организованы два пешеходных перехода;
• установлены предупреждающие дорожные знаки;
• возле школы установлен радар контроля скорости.
Кроме того, на 104-м километре автомобильной дороги государственного значения D169 появился новый пешеходный переход с дорожной разметкой и знаками. У школы №27 на 106-м километре этой же дороги оборудован приподнятый пешеходный переход, предназначенный для повышения безопасности учеников.
По статистике Служба безопасности дорожного движения Узбекистана, в 2024 году в стране произошло 9226 ДТП, в которых погибли 2188 человек, а 8901 человек получили травмы. Снижение общего числа происшествий по сравнению с предыдущим годом составило менее 1%.