O‘zbekiston prezidenti Ashxobodga betaraflik bo‘yicha forumda ishtirok etish uchun jo‘naydi va bir qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi. Yalpi majlisda nutq so‘zlashi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11–12 dekabr kunlari Turkmanistonga ishchi tashrif bilan boradi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Xalq Maslahati raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan O‘zbekiston rahbari Turkmanistonning doimiy betaraflik maqomi e’lon qilinganining 30 yilligiga, Xalqaro betaraflik kuniga hamda 2025 yilning “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilinishiga bag‘ishlangan xalqaro forumda ishtirok etadi.
Tashrif davomida Shavkat Mirziyoyev “Tinchlik va ishonch: barqaror kelajak yo‘lida maqsadlarning birligi” mavzusidagi forumning yalpi majlisida nutq so‘zlaydi. Ashxobodga xorijiy davlatlar va hukumatlar rahbarlari, shuningdek xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar delegatsiyalari ham kelishi kutilmoqda. Qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев совершит рабочий визит в Туркменистан
Президент Узбекистана отправится в Ашхабад для участия в форуме по нейтралитету и проведёт ряд двусторонних встреч. Запланировано выступление на пленарном заседании.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11–12 декабря посетит Туркменистан с рабочим визитом. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
По приглашению председателя Халк маслахаты Гурбангулы Бердымухамедова лидер Узбекистана примет участие в Международном форуме, посвящённом 30-летию провозглашения постоянного нейтралитета Туркменистана, Международному дню нейтралитета и объявлению 2025 года «Международным годом мира и доверия».
В ходе визита Шавкат Мирзиёев выступит на пленарном заседании форума «Мир и доверие: единство целей в интересах устойчивого будущего». Помимо этого, в Ашхабад прибудут руководители зарубежных государств, правительств, а также представители международных и региональных организаций. Планируется проведение ряда двусторонних встреч.