Shavkat Mirziyoyev: davlat tili ko‘p millatli xalqimizni birlashtirishga xizmat qiladi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev O‘zbek tili bayrami munosabati bilan yo‘llagan tabrigida davlat tilining jamiyatdagi o‘rni va nufuzini mustahkamlash, shuningdek, uni xalqaro miqyosda ommalashtirish muhimligini ta’kidladi.
Davlat rahbari so‘nggi sakkiz yil davomida olib borilayotgan islohotlar natijasida o‘zbek tilining rivojlanishida yangi bosqich boshlanganini qayd etdi. U o‘zbek tilini “kuch va milliy o‘zlik manbai” deb atadi.
«Biz davlat tili maqomini mustahkamlash, uni zamonaviy fan, axborot texnologiyalari va xalqaro munosabatlar tili darajasiga ko‘tarish yo‘lida katta ishlarni amalga oshirdik», — deyiladi prezident murojaatida.
Shavkat Mirziyoyev o‘zbek tilini o‘qitish sifatini oshirish, imlo qoidalarini yangilash, zamonaviy ensiklopediyalar va lug‘atlar yaratish, shuningdek, tilni raqamli makon va sun’iy intellekt davriga moslashtirish zarurligini ta’kidladi.
«Raqamli muhitda o‘zbek tilida ilmiy asoslangan, sifatli kontentni ko‘paytirish kerak. Sun’iy intellekt jadal rivojlanayotgan bugungi sharoitda uni ona tilimizni targ‘ib qilish uchun ham foydalanish muhim», — dedi prezident.
Davlat rahbari, shuningdek, o‘zbek tilini marketing va brending sohasida rivojlantirish zarurligini qayd etdi:
«O‘zbek tilining boy imkoniyatlaridan foydalangan holda milliy brendlarni yaratish va mahalliy mahsulotlarni xorijda targ‘ib etish — tadbirkorlarimiz uchun muhim vazifa».
Prezident tilning tarbiyaviy ahamiyatiga ham alohida e’tibor qaratdi:
«Yoshlar xorijiy tillarni o‘rganib, raqobatbardosh bo‘lishi lozim. Ammo milliy tafakkur va vatanparvarlikni shakllantirish uchun bola bolalikdan o‘zbek tili va adabiyotini chuqur o‘rganishi kerak».
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, til siyosati inklyuzivlik va mamlakatda yashovchi barcha millat va elat tillariga hurmat tamoyillariga asoslanadi.
«Biz O‘zbekistonda yashovchi barcha millat vakillarining ona tilini o‘rganishi uchun sharoit yaratmoqdamiz, shu bilan birga, davlat tilini puxta egallash imkonini ham ta’minlayapmiz. Bugun o‘zbek tili davlat tili sifatida ko‘p millatli xalqimizni birlashtiruvchi omil bo‘lib xizmat qilmoqda», — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Шавкат Мирзиёев: государственный язык служит сплочению нашего многонационального народа
Президент Мирзиёев отметил, что государственный язык стал фактором единства народов Узбекистана и подчеркнул важность его развития в эпоху цифровизации.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в поздравлении по случаю Праздника узбекского языка подчеркнул важность укрепления роли и авторитета государственного языка, а также его популяризации на международной арене.
Глава государства отметил, что вместе с реформами, начатыми восемь лет назад, в стране наступил новый этап в развитии узбекского языка, который он назвал «источником силы и национального самосознания».
«Мы проделали большую работу по укреплению его статуса как государственного языка, превращению в язык современной науки, информационных технологий и международных отношений», — говорится в обращении президента.
Мирзиёев отметил важность совершенствования преподавания узбекского языка, обновления орфографических правил, создания современных энциклопедий и словарей, а также адаптации языка к цифровому пространству и эпохе искусственного интеллекта.
«Необходимо увеличить количество качественной и научно обоснованной информации на узбекском языке в цифровой среде. В условиях стремительного развития искусственного интеллекта важно использовать его для популяризации нашего родного языка», — отметил президент.
Он также подчеркнул необходимость развивать узбекский язык в сфере маркетинга и брендинга:
«Создание привлекательных национальных брендов на основе богатых возможностей узбекского языка и продвижение отечественной продукции за рубежом — важная задача для наших предпринимателей».
Президент отдельно остановился на воспитательной роли языка:
«Молодое поколение должно изучать иностранные языки, чтобы быть конкурентоспособным, но для формирования национального мышления и патриотизма ребёнок с детства должен глубоко осваивать узбекский язык и литературу».
По словам главы государства, государственная политика в языковой сфере строится на принципах инклюзивности и уважения к языкам всех народов, проживающих в стране.
«Мы создаём условия для изучения родных языков всех наций и народностей, проживающих в Узбекистане, одновременно обеспечивая возможность овладения государственным языком. Сегодня узбекский язык как государственный служит сплочению нашего многонационального народа», — подчеркнул Мирзиёев.
В завершение президент призвал активнее привлекать общественность к развитию родного языка и повышению культуры речи.