Senat Talim vazirligidan talabalar o‘rtasida jinoyatchilikni kamaytirish bo‘yicha choralar ko‘rishni talab qildi.
2024-yilda talabalar tomonidan **761 ta jinoyat**, 2025-yilning o‘zida esa **307 ta huquqbuzarlik** sodir etilgan. Senat Oliy Majlisi Ta’lim vazirligidan OTMlarda nazoratni kuchaytirish va huquqbuzarliklarning sabablarini bartaraf etishni talab qildi.
Senat Oliy Majlisi O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratboy Sharipovga talabalar o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olish choralarini ko‘rish bo‘yicha parlament so‘rovi yubordi. Masala 5-sentabr kuni parlament yuqori palatasining 10-plenar majlisida muhokama qilindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilda talabalarning ishtirokida 761 ta jinoyat sodir etilgan. 2025-yilning birinchi yarmida esa 307 ta huquqbuzarlik qayd etilgan. Eng ko‘p uchraydigan holatlar — yo‘l-transport hodisalari, o‘g‘rilik, tan jarohati yetkazish, bezorilik va firibgarlik.
Jinoyatlarning katta qismi Toshkent shahri va qator viloyatlarga to‘g‘ri kelmoqda: Toshkent, Buxoro, Namangan, Andijon, Samarqand, Farg‘ona va Surxondaryo. Eng ko‘p jinoyatlar qayd etilgan OTMlar orasida Toshkent davlat transport universiteti, O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent davlat texnika universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti hamda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti bor.
Senatorlar ta’kidlashicha, bunday vaziyatning asosiy sabablari — o‘quv jarayonini sust tashkil etilishi, talabalar bo‘sh vaqtini mazmunsiz o‘tkazishi va OTMlarning ota-onalar bilan yetarli hamkorlik qilmasligi. Ayrim jinoyatlar hatto dars vaqtida — soat 8:00 dan 16:00 gacha sodir etilgan.
Bundan tashqari, ayrim oliygohlar talabalarga tazyiqchi (tyutor) biriktirmayotgani, ularning ma’naviy va ijtimoiy holatini kuzatmayotgani qayd etildi. Darslarga qatnashish, shuningdek, talabalar yotoqxonasida yashash ustidan nazorat yetarli emasligi bildirildi.
Senatda oliy ta’lim tizimidagi korruptsiya holatlariga ham e’tibor qaratildi, bu borada jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan. Parlament a’zolari qayd etishicha, bunday vaziyat jamiyatda haqli norozilik va fuqarolarning ko‘plab shikoyatlariga sabab bo‘lmoqda.

Сенат потребовал от Минвуза меры по снижению преступности среди студентов
В 2024 году студенты совершили 761 преступление, в 2025-м — уже 307. Сенат потребовал от Минвуза усилить контроль в вузах и устранить причины правонарушений.
Сенат Олий Мажлиса Узбекистана направил парламентский запрос министру высшего образования, науки и инноваций Конгратбаю Шарипову с требованием принять меры по предупреждению преступности среди студентов. Вопрос обсуждался 5 сентября на 10-м пленарном заседании верхней палаты парламента.
Согласно представленным данным, в 2024 году с участием студентов было совершено 761 преступление. За первое полугодие 2025 года зафиксировано 307 правонарушений. Чаще всего речь идет о дорожно-транспортных происшествиях, кражах, нанесении телесных повреждений, хулиганстве и мошенничестве.
Наибольшее количество преступлений приходится на Ташкент и ряд областей — Ташкентскую, Бухарскую, Наманганскую, Андижанскую, Самаркандскую, Ферганскую и Сурхандарьинскую. Среди вузов лидируют Ташкентский государственный университет транспорта, Национальный университет Узбекистана, Ташкентский государственный технический университет, Ташкентский университет информационных технологий и Ташкентский государственный экономический университет.
Сенаторы подчеркнули, что причинами сложившейся ситуации являются слабая организация учебного процесса, несодержательное использование студентами свободного времени и недостаток взаимодействия вузов с родителями. В ряде случаев преступления совершались студентами даже в учебное время — с 8:00 до 16:00.
Также отмечено, что некоторые вузы не обеспечивают закрепление за студентами тьюторов, которые должны отслеживать их духовное и социальное состояние. Недостаточно контролируется посещение занятий, а также проживание студентов в общежитиях.
В Сенате обратили внимание и на факты коррупции в сфере высшего образования, по которым возбуждены уголовные дела. По словам парламентариев, происходящее вызывает справедливое недовольство общества и многочисленные жалобы граждан.