O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi (U-17) Saudiya Arabistonida o‘tayotgan Osiyo kubogi guruh bosqichini ishonchli yakunladi. 13-may kuni Jidda shahrida Sergey Chigodayev boshqaruvidagi jamoa Avstraliyani 2:0 hisobida mag‘lub etib, D guruhida биринчи o‘rinni egalladi.
Gollarga 28-daqiqada Mirkamil Murodov va 45-daqiqada Ahror Ravshanbekov mualliflik қилди. Pley-off bosqichiga muddatidan oldin chiqishni ta’minlagan Avstraliya esa guruhni ikkinchi o‘rinda yakunladi.
Guruh bosqichida O‘zbekiston terma jamoasi birorta ham mag‘lubiyatga uchramadi: Hindistonni 3:0 hisobida yirik mag‘lub etdi va avvalgi turda Avstraliya bilan 1:1 ҳисобида durang o‘ynadi.
Chorak finalda 16-may kuni Toshkent вақти bilan soat 21:00 da o‘zbekistonlik futbolchilar Janubiy Koreya terma jamoasiga қарши maydonga tushadi. Raqib guruh bosqichida Vetnam ustidan 4:1 ҳисобида g‘alaba qozonib, Yaman va BAA bilan durang qayd etgan.
Eslatib o‘tamiz, amaldagi chempionlar 2026-yilda Qatarda bo‘lib o‘tadigan U-17 jahon chempionatiga yo‘llanmani muddatidan oldin qo‘lga kiritgan.

Сборная Узбекистана U-17 вышла в четвертьфинал Кубка Азии, обыграв Австралию 2:0
Юношеская сборная Узбекистана U-17 обыграла Австралию 2:0 и заняла первое место в группе D на Кубке Азии. 16 мая команда сыграет с Республикой Корея в четвертьфинале.
Юношеская сборная Узбекистана (U-17) уверенно завершила групповой этап Кубка Азии в Саудовской Аравии. 13 мая в Джидде команда Сергея Чигодаева обыграла Австралию со счётом 2:0 и заняла первое место в группе D.
Голы забили Миркомил Муродов на 28-й минуте и Ахрор Равшанбеков на 45-й. Австралия, также досрочно обеспечившая себе выход в плей-офф, финишировала второй в группе.
На групповом этапе Узбекистан не потерпел ни одного поражения: разгромил Индию 3:0 и сыграл вничью с Австралией 1:1 в предыдущих турах.
В четвертьфинале 16 мая в 21:00 по ташкентскому времени узбекистанцы встретятся со сборной Республики Корея. Соперник на групповом этапе одержал победу над Вьетнамом (4:1) и сыграл вничью с Йеменом и ОАЭ.
Напомним, действующие чемпионы турнира уже обеспечили себе путёвку на чемпионат мира U-17, который пройдёт в Катаре в 2026 году.