“Yangi Toshkent” qurilish direksiyasida Saudiya Arabistonining Sumou Holding Company korporatsiyasi top-menejmenti bilan muzokaralar o‘tkazildi. Uchrashuvning asosiy mavzusi zamonaviy turar-joy majmuasini barpo etish bo‘lib, u “Er-Riyod” kvartali deb nomlanishi mumkin.
Sumou Holding Forbes Middle East talqini bo‘yicha arab dunyosidagi eng yirik 100 kompaniya qatoriga kiradi. 2025-yilning o‘zida xolding Riyod, Dammam va Al-Xobar shaharlarida 800 ta turar-joy binosini qurish uchun umumiy qiymati 533 million dollarlik shartnomalar imzolagan. Saudiya tomoni faqat qurilish bilan cheklanmay, balki loyihalarni boshqarish, bozor tahlili va ko‘chmas mulkka to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kiritishni ham o‘z ichiga olgan kompleks yondashuvni taklif etmoqda.
Kompaniya vakillari “kelajak shahri” loyihalari qurilish jarayoni bilan ham tanishdi. Tomonlar hozirda loyihaning texnik tafsilotlari va amalga oshirish bosqichlarini muhokama qilishni davom ettirmoqda.
Agar kelishuvga erishilsa, bu “Yangi Toshkent”ni rivojlantirishga yirik xalqaro quruvchilarni jalb etish va Saudiya Arabistoni bilan biznes aloqalarini mustahkamlash yo‘lida navbatdagi muhim qadam bo‘ladi.

Саудовский холдинг из Forbes может построить квартал «Эр-Рияд» в Новом Ташкенте
Саудовская корпорация Sumou Holding, входящая в топ-100 Forbes Middle East, обсудила строительство жилого квартала «Эр-Рияд» в Новом Ташкенте. В 2025 году холдинг подписал контракты на $533 млн в Саудовской Аравии.
В дирекции по строительству Нового Ташкента прошли переговоры с топ-менеджментом саудовской корпорации Sumou Holding Company. Главной темой встречи стало строительство современного жилого комплекса, который может получить название квартал «Эр-Рияд».
Sumou Holding входит в рейтинг 100 крупнейших компаний арабского мира по версии Forbes Middle East. Только в 2025 году холдинг подписал контракты на 533 миллиона долларов для возведения 800 жилых зданий в Эр-Рияде, Даммаме и Эль-Хобаре. Саудовская сторона предлагает не просто строительство, а комплексный подход: управление проектами, анализ рынка и прямые инвестиции в недвижимость.
Представители компании также ознакомились с ходом строительства объектов «города будущего». Стороны продолжают обсуждать технические детали и этапы реализации проекта.
Если сделка состоится, это станет очередным шагом в привлечении крупных международных застройщиков к развитию Нового Ташкента и укреплении деловых связей с Саудовской Аравией.