1-iyundan O‘zbekistonda elektr energiyasi va gaz tariflari oshadi
1-iyundan O‘zbekistonda elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflari o‘zgaradi. Hukumat tariflar oshirilishini energiya tizimini modernizatsiya qilish zarurati bilan izohladi.
1-iyundan O‘zbekistonda aholi va biznes uchun elektr energiyasi hamda tabiiy gazning yangi tariflari kuchga kiradi. Tegishli hukumat qarori 15-may kuni qabul qilindi.
Tariflar o‘rtacha 9,9 foizga oshadi. Hukumat narxlarni qayta ko‘rib chiqish zaruratini energetika infratuzilmasining eskirgani va energiya tizimiga tushayotgan yuklama ortib borayotgani bilan izohlamoqda.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Energetika vazirligi vakillarining маълум қилишicha, qo‘shimcha mablag‘lar elektr va gaz tarmoqlarini modernizatsiya qilish, podstansiyalarni yangilash hamda yangi elektr uzatish liniyalarini qurishga yo‘naltiriladi.
Rasmiyларга ko‘ra, mamlakatda konditsionerlar, maishiy texnika va elektromobillar soni ko‘payayotgani sabab energiya iste’moli ham ortib bormoqda. Bu esa tizim barqarorligini ta’minlash uchun yirik investitsiyalarni talab qilmoqda.
Yangi tariflarga muvofiq, aholi uchun ijtimoiy norma doirasidagi — 200 kVt·soatgacha elektr energiyasi narxi 1 kVt·soat uchun 600 so‘mdan 650 so‘mga oshadi. Yuqoriroq iste’mol hajmlari uchun tariflar toifasiga qarab 6 foizdan 12,5 foizgacha ko‘tariladi.
Elektr plitalari o‘rnatilgan ko‘p qavatli uylar aholisi uchun imtiyozli tariflar сақланиб qoladi — ular bazaviy tarifning 50 foizini tashkil etadi.
Tabiiy gaz narxlari ham o‘zgaradi. Isitish mavsumida ijtimoiy norma doirasidagi gaz narxi bir kubometr uchun 1000 so‘mdan 1100 so‘mga oshiriladi. Yuqori iste’mol hajmlari uchun ham tariflar ko‘tariladi.
Yuridik shaxslar uchun elektr energiyasi narxi 1 kVt·soat uchun 1000 so‘mdan 1100 so‘mga, tabiiy gaz esa bir kubometr uchun 1800 so‘mdan 2000 so‘mga oshadi.
Hukumat ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash dasturi davom ettirilishini ҳам ma’lum қилди. Milliy ijtimoiy himoya agentligi orqali ijtimoiy normadan ortiq iste’mol uchun kompensatsiyalar to‘lanadi.
Davlat elektr energiyasi bo‘yicha bazaviy me’yordan ortiq 150 kVt·soatgacha bo‘lgan iste’molni, gaz bo‘yicha esa isitish mavsumida 250 kubometrgacha, yilning qolgan davrida esa 150 kubometrgacha bo‘lgan xarajatlarning bir qismini qoplashni rejalashtirmoqda.
Iqtisodiyot va moliya vazirligida ushbu kompensatsiya mexanizmi uchun zarur mablag‘lar davlat budjetida allaqachon ko‘zda tutilganini ta’kidlashdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda elektr energiyasi va gaz tariflari oxirgi besh yil ichida ilk bor 2024-yil 1-maydan oshirilgan edi. O‘sha paytda energiya resurslari uchun ijtimoiy iste’mol me’yorlari ham joriy qilingan.

С 1 июня в Узбекистане вырастут тарифы на электричество и газ
С 1 июня в Узбекистане изменятся тарифы на электроэнергию и природный газ. Власти объяснили повышение необходимостью модернизации энергосистемы.
С 1 июня в Узбекистане вступают в силу новые тарифы на электроэнергию и природный газ для населения и бизнеса. Соответствующее постановление правительства было принято 15 мая.
Средний рост тарифов составит около 9,9%. Власти объясняют необходимость пересмотра цен изношенностью энергетической инфраструктуры и растущими нагрузками на энергосистему.
Как сообщили представители Министерства экономики и финансов и Министерства энергетики, дополнительные средства планируется направить на модернизацию электрических и газовых сетей, обновление подстанций и строительство новых линий электропередачи.
По словам чиновников, потребление энергии в стране продолжает расти из-за увеличения количества кондиционеров, бытовой техники и электромобилей, что требует масштабных инвестиций в устойчивость системы.
Согласно новым тарифам, стоимость электроэнергии для бытовых потребителей в пределах социальной нормы до 200 кВт·ч вырастет с 600 до 650 сумов за киловатт-час. Для более высоких объемов потребления повышение составит от 6% до 12,5% в зависимости от категории.
Для жителей многоквартирных домов с электроплитами сохраняются льготные тарифы — они составят 50% от базовой стоимости.
Изменятся и цены на природный газ. В отопительный сезон стоимость газа в пределах социальной нормы повысится с 1000 до 1100 сумов за кубометр. Для более высоких объемов потребления тарифы также увеличатся.
Для юридических лиц электроэнергия подорожает с 1000 до 1100 сумов за киловатт-час, а природный газ — с 1800 до 2000 сумов за кубометр.
Власти также сообщили о продолжении программы поддержки социально уязвимых граждан. Через Национальное агентство социальной защиты будут выплачиваться компенсации за часть потребления, превышающую социальные нормы.
Государство планирует компенсировать до 150 кВт·ч сверх базовой нормы по электроэнергии, а также часть расходов на газ — до 250 кубометров в отопительный сезон и до 150 кубометров в остальное время года.
В Министерстве экономики и финансов подчеркнули, что необходимые средства для работы механизма компенсаций уже предусмотрены в государственном бюджете.
Напомним, впервые за последние пять лет тарифы на электроэнергию и газ были повышены в Узбекистане с 1 мая 2024 года. Тогда же были введены социальные нормы потребления энергоресурсов.