«Gryaz» laqabli qidiruvdagi uyushgan jinoiy guruh yetakchisi O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi
O‘zbekiston IIV Turkiyadan bir qator og‘ir moddalar bo‘yicha qidiruvda bo‘lgan 32 yoshli jinoiy guruh yetakchisi olib kelingani haqida xabar berdi
Turkiyadan O‘zbekistonga xalqaro qidiruvda bo‘lgan, jinoiy guruh yetakchisi sifatida tanilgan shaxs olib kelindi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Vazirlik ma’lumotiga ko‘ra, 1993 yilda tug‘ilgan, “Gryaz” laqabi bilan tanilgan 32 yoshli fuqaro 2023 yilda Yashnobod tumani IIB tomonidan qidiruvga e’lon qilingan. U 5 dekabr kuni Istanbuldan Toshkentga ekstraditsiya qilinib, tergov organlariga topshirilgan.
IIVning aniqlik kiritishicha, qidiruvdagi shaxs uzoq vaqt davomida Turkiya hududida yashirinib kelgan. Uni qo‘lga olish Davlat xavfsizlik xizmati bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari hamda O‘zbekistonning Istanbuldagi bosh konsulligi ko‘magida amalga oshirilgan.
Mazkur shaxsga Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan, qotillik yoki zo‘ravonlik bilan tahdid qilish, bosqinchilik, tovlamachilik, mulkni qasddan yo‘q qilish yoki shikastlash, shuningdek, jinoiy uyushma tuzish bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan.

Разыскиваемого лидера ОПГ по прозвищу «Грязь» экстрадировали в Узбекистан
МВД Узбекистана сообщило о доставке из Турции 32-летнего лидера преступной группировки, разыскиваемого по ряду тяжких статей.
В Узбекистан из Турции доставлен мужчина, находившийся в международном розыске как лидер преступной группировки. Об этом сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел.
По данным ведомства, 32-летний гражданин, 1993 года рождения, известный под прозвищем «Грязь», был объявлен в розыск Яшнабадским районным отделом внутренних дел в 2023 году. 5 декабря он был экстрадирован из Стамбула в Ташкент и передан следственным органам.
Как уточнили в МВД, разыскиваемый длительное время скрывался на территории Турции. Его задержание стало возможным в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведённых совместно с Службой государственной безопасности и при содействии генерального консульства Узбекистана в Стамбуле.
Мужчине предъявлены обвинения по ряду статей Уголовного кодекса, включая угрозу убийством или применением насилия, разбой, вымогательство, умышленное уничтожение или повреждение имущества, а также создание преступного сообщества.