Qirg‘iziston prezidenti Tojikiston bilan kelishmovchilikni hal qilishdagi Mirziyoyevning rolini ta’kidladi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov Shavkat Mirziyoyev uzoq yillik qirg‘iz-tojik chegara mojaro masalasini hal qilishda asosiy rol o‘ynaganini ma’lum qildi.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov uzoq yillik qirg‘iz-tojik chegara mojaro masalasini hal qilishda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning muhim rol o‘ynaganini ta’kidladi. Bu haqda u o‘z prezidentligi haqida suratga olingan hujjatli filmda so‘zlab berdi.
Japarovning so‘zlariga ko‘ra, 2021 yil aprelida Tojikiston bilan chegara qurolli to‘qnashuvi yuz bergach, u eng yaqin atrofidagilarning, jumladan, GKNB rahbari Kamchibek Tashievning qarshiliklariga qaramay, Dushanbeda prezident Emomali Rahmon bilan muzokaralar o‘tkazgan. Ammo o‘n soat davom etgan uchrashuv natija bermagan.
Shundan so‘ng Qirg‘iziston armiyasini faol kuchaytirishga kirishgan, shu jumladan Turkiyadan Bayraktar Akıncı va Aksungur dronlarini xarid qilgan. 2022 yil sentyabrida yuz bergan navbatdagi taranglik paytida, Japarov ta’kidlaganidek, tomonlarning harbiy imkoniyatlari deyarli tenglashgani ma’lum bo‘lgan.
Qirg‘iziston prezidenti shuni ta’kidladi: bitimlarga erishishda Shavkat Mirziyoyevning vositachilik pozitsiyasi hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lgan. Unga ko‘ra, xalqaro sammitlarda Mirziyoyev tomonlarni barqarorlik uchun «lahzani boy bermaslik va o‘zaro kelishuvga erishish»ga doimiy chaqirgan.
Shunga o‘xshash bahoni Qirg‘iziston Tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubaev ham berdi. U O‘zbekiston prezidentini Markaziy Osiyo davlatlarini yaqinlashtirishga hissa qo‘shayotgan yetakchilardan biri sifatida ta’riflagan. Vazirning aytishicha, Mirziyoyev chegara mojaro holatlari davom etishi mintaqadagi investitsiya jozibadorligi va turizm rivojiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ko‘p marotaba qayd etgan.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil mart oyida Qirg‘iziston va Tojikiston prezidentlari davlat chegarasi bo‘yicha bitimni imzolashgan, shundan so‘ng chegara nazorat punktlari ishga tushirildi va Bishkek, Dushanbe hamda Xo‘jand o‘rtasidagi aviaqatnovlar tiklandi.
Shu oyda O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston hududiy uchlashuv nuqtasi bo‘yicha uch tomonlama bitimni Xo‘jandda yetakchilar uchrashuvida imzolashdi. Shu yerda Do‘stlik stela ochildi. O‘shanda Shavkat Mirziyoyev bu kelishuv mintaqa barqarorligi va barqaror rivojlanishi uchun muhim omil bo‘lishini ta’kidlagan.

Президент Кыргызстана отметил роль Мирзиёева в урегулировании спора с Таджикистаном
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров заявил, что Шавкат Мирзиёев сыграл ключевую роль в урегулировании кыргызско-таджикского пограничного спора.
Президент Кыргызстан Садыр Жапаров заявил о значительной роли президента Узбекистан Шавкат Мирзиёев в разрешении многолетнего кыргызско-таджикского приграничного спора. Об этом он рассказал в документальном фильме о своём президентстве.
По словам Жапарова, после вооружённого конфликта на границе с Таджикистан в апреле 2021 года он, несмотря на возражения ближайшего окружения, включая главу ГКНБ Камчыбека Ташиева, провёл переговоры с президентом Эмомали Рахмон в Душанбе. Однако десятичасовая встреча не дала результатов.
После этого Кыргызстан начал активное усиление армии, в том числе за счёт закупки турецких беспилотников Bayraktar Akıncı и Aksungur. Во время очередного обострения в сентябре 2022 года, как отметил Жапаров, стало ясно, что военные возможности сторон фактически сравнялись.
Президент Кыргызстана подчеркнул, что именно посредническая позиция Шавката Мирзиёева сыграла ключевую роль в достижении договорённостей. По его словам, на международных саммитах Мирзиёев настойчиво призывал стороны «не упускать момент и идти к взаимному соглашению» ради стабильности всего региона.
Аналогичную оценку дал министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев, назвав президента Узбекистана одним из лидеров, способствующих сближению стран Центральной Азии. Он отметил, что Мирзиёев неоднократно подчёркивал: продолжающиеся пограничные конфликты негативно влияют на инвестиционную привлекательность и развитие туризма во всём регионе.
Напомним, в марте 2025 года президенты Кыргызстана и Таджикистана подписали договор о государственной границе, после чего на границе были возобновлены работа контрольно-пропускных пунктов и авиасообщение между Бишкеком, Душанбе и Худжандом.
В том же месяце Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан подписали трёхсторонний договор о точке стыка границ на встрече лидеров в Худжанд, где была торжественно открыта стела Дружбы. Тогда Шавкат Мирзиёев отметил, что соглашение станет важным фактором стабильности и устойчивого развития региона.