AQSh elchixonasi O‘zbekistonda Green Card ro‘yxatga olish boshlanganligi haqidagi mish-mishlarni rad etdi
AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi Green Card ro‘yxatga olish boshlanganligi haqidagi mish-mishlarni rad etdi. Arizalar topshirish sanasini faqat AQSh Davlat departamenti e’lon qiladi. Ro‘yxatdan o‘tishda firibgarliklar qabul qilinmaydi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Green Card (Diversity Visa) dasturiga ro‘yxatdan o‘tish boshlanganligi haqidagi xabarlar tarqaldi, ammo AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi buni rad etdi.
Diplomatik vakillar DV-2027 dasturiga ariza topshirish sanalari va jarayonga kiritiladigan o‘zgarishlar faqat AQSh Davlat departamenti tomonidan rasmiy tasdiqlangach e’lon qilinishini eslatdi.
Elchixona ijtimoiy tarmoqlar va uchinchi shaxslar manbalariga ishonmaslik kerakligini ta’kidladi. Barcha yangiliklarni faqat AQSh Davlat departamenti va O‘zbekistondagi elchixonaning rasmiy saytlaridan kuzatish lozim.
Shuningdek, elchixona vakillari firibgarliklar haqida ogohlantirdi: ro‘yxatdan o‘tishda yordam berish yoki “yutish imkoniyatini oshirish” taklif qiluvchi shaxslarning harakatlari noqonuniy hisoblanadi.
Noyabr boshida Davlat departamenti arizalar topshirish muddati o‘zgarmaganini, biroq yil davomida ro‘yxatga olish boshlanishi jarayonida kiritilgan o‘zgarishlar tufayli kechikayotganini ma’lum qilgan edi.

Посольство США в Узбекистане опровергло слухи о старте регистрации на Green Card
Посольство США в Узбекистане опровергло слухи о начале регистрации на Green Card. Дату подачи заявок объявит только Госдепартамент США. Мошенничество при регистрации недопустимо.
В социальных сетях появились сообщения о начале регистрации на участие в программе Green Card (Diversity Visa), однако посольство США в Узбекистане опровергло эту информацию.
Дипломаты напомнили, что дату регистрации на DV-2027 и возможные изменения в процессе подачи заявок объявит только Государственный департамент США после официального утверждения.
Посольство подчеркнуло, что не следует доверять сообщениям в соцсетях или сторонних источниках. Все обновления необходимо отслеживать через официальные сайты Госдепартамента США и посольства США в Узбекистане.
Кроме того, представители дипмиссии предупредили о мошенничестве: предложения отдельных лиц помочь в регистрации или "повысить шансы на выигрыш" за вознаграждение являются незаконными.
В начале ноября Госдепартамент сообщил, что сроки подачи заявок остаются прежними, однако в этом году запуск регистрации задерживается из-за внесения изменений в процесс.