AI-80 dan voz kechilgach, O‘zbekiston AI-92 ishlab chiqarishi va yoqilg‘i importini oshirmoqda
AI-80 ishlab chiqarilishi to‘xtatilgach, O‘zbekiston AI-92 ishlab chiqarishni oshirdi va qish mavsumi uchun yoqilg‘i zaxiralarini shakllantirdi
O‘zbekiston qish mavsumida yoqilg‘i ta’minotini barqaror saqlash maqsadida qo‘shimcha choralarni ko‘rmoqda. Bu haqda 11 dekabr kuni Qonunchilik palatasi majlisida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ma’lum qildi. Chora-tadbirlar yoqilg‘i iste’moli oshgani hamda gaz zapravkalari faoliyatida vaqtinchalik cheklovlar joriy etilgani fonida amalga oshirilmoqda.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatni benzin, dizel yoqilg‘isi va mazut bilan uzluksiz ta’minlash uchun kompleks choralar tasdiqlangan. Qish mavsumida dizel yoqilg‘isiga bo‘lgan ehtiyoj 776 ming tonnani tashkil etishi kutilmoqda. Ushbu talabni qoplash uchun qariyb 740 ming tonna yoqilg‘i yetkazib berish rejalashtirilgan. Shundan 317 ming tonnasi “O‘zbekneftgaz”, 196 ming tonnasi Saneg kompaniyasi hisobidan, 227 ming tonnasi esa import orqali ta’minlanadi.
Shuningdek, vazir turizm oqimi va aviqatnovlar hajmi oshgani sabab aviayoqilg‘iga bo‘lgan talab ham ortayotganini qayd etdi. 223 ming tonna aviakerosin talabini qoplash uchun ichki ishlab chiqarish hajmini 168 ming tonnaga yetkazish va qo‘shimcha ravishda 74 ming tonna import qilish rejalashtirilgan.
Mirzamahmudov 1 sentyabrdan boshlab mamlakatda AI-80 markali benzin ishlab chiqarish to‘xtatilgani, 1 dekabrdan esa uning savdosi ham to‘liq bekor qilinganini eslatdi. Uning o‘rniga yuqori oktanli benzin ishlab chiqarish hajmlari oshirilgan. Xususan, AI-92 va undan yuqori markadagi benzinlar ishlab chiqarish oyiga 80 ming tonnadan 100 ming tonnagacha ko‘paytirildi, shuningdek, qo‘shimcha zaxiralar shakllantirildi.
Bugungi kunda davlat gaz zaxirasidan tashqari, “O‘zbekneftgaz” tizimida qishki ehtiyojni qoplash uchun 85 ming tonna benzin zaxirasi yaratilgan.
Bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning 11 oyida neft mahsulotlari importi 1,42 mlrd dollarni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 6 foizga oshgan. Shundan dizel yoqilg‘isi importi 500 mln dollarni (+70%), benzin esa 441,7 mln dollarni (+14,3%) tashkil etgan. Jismoniy hajmda dizel yoqilg‘isi yetkazib berish deyarli ikki barobarga oshgan, benzin importi esa 12,6 foizga ko‘paygan.
Bundan tashqari, O‘zbekiston kerosin xaridini ham keskin oshirdi: import hajmi 2,6 baravar, qiymat jihatidan esa uch baravardan ko‘proqqa ko‘paydi.

После отказа от Аи-80 Узбекистан увеличивает выпуск Аи-92 и импорт топлива
После прекращения выпуска Аи-80 Узбекистан увеличил производство Аи-92 и сформировал топливные резервы для зимнего периода.
Узбекистан принимает дополнительные меры для обеспечения стабильных поставок топлива в зимний период на фоне роста потребления и временных ограничений в работе газовых заправок. Об этом 11 декабря на заседании Законодательной палаты сообщил министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
По его словам, для бесперебойного снабжения страны бензином, дизельным топливом и мазутом утверждён комплекс мер. Ожидается, что зимний спрос на дизельное топливо составит 776 тысяч тонн. Для его покрытия предусмотрены поставки в объёме около 740 тысяч тонн, включая 317 тысяч тонн от «Узбекнефтегаза», 196 тысяч тонн от компании Saneg и 227 тысяч тонн за счёт импорта.
Министр также отметил рост потребности в авиационном топливе, связанный с увеличением туристического потока и авиаперевозок. Для обеспечения спроса в объёме 223 тысячи тонн авиакеросина планируется произвести внутри страны 168 тысяч тонн и импортировать ещё 74 тысячи тонн.
Мирзамахмудов напомнил, что с 1 сентября в стране был прекращён выпуск бензина Аи-80, а с 1 декабря остановлена его реализация. Взамен было увеличено производство бензина более высоких марок. Объёмы выпуска Аи-92 и выше выросли с 80 тысяч до 100 тысяч тонн в месяц, а также сформированы дополнительные резервы.
На сегодняшний день, помимо государственного газового резерва, в системе «Узбекнефтегаза» создан запас бензина в объёме 85 тысяч тонн, предназначенный для покрытия зимнего спроса.
Согласно данным Таможенного комитета, за 11 месяцев текущего года импорт нефтепродуктов достиг 1,42 млрд долларов, что на 6% больше, чем за аналогичный период прошлого года. На дизель пришлось 500 млн долларов (+70%), на бензин — 441,7 млн долларов (+14,3%). В физическом выражении поставки дизельного топлива выросли почти вдвое, а импорт бензина увеличился на 12,6%.
Кроме того, Узбекистан значительно нарастил закупки керосина: объёмы импорта выросли в 2,6 раза, а в стоимостном выражении — более чем в три раза.