Samarqandda 14 yoshli qizni o‘g‘irlashda ayblangan shaxslarga jazoni yengillashtirish rad etildi
Apellyatsiya sudi Samarqand viloyati, Kattaqo‘rg‘on tumanida 14 yoshli qizni o‘g‘irlashda ayblangan erkaklar guruhiga chiqarilgan hukmni o‘z kuchida qoldirdi.
Apellyatsiya sudi Samarqand viloyatida 14 yoshli qizni o‘g‘irlashda aybdor deb topilgan erkaklar guruhiga nisbatan chiqarilgan hukmni o‘z kuchida qoldirdi. Sud jinoyatning og‘irligi jazoni yengillashtirish imkonini bermasligini ta’kidladi.
Bu voqea 2025-yil 6-avgust kuni ertalab Kattaqo'rg'on tumanida sodir bo'lgan. Nexia 1 rusumli avtomobilda to'rtta mast erkak 14 yoshli qiz non sotib olish uchun uyidan chiqqanida unga hujum qilishgan. O'smir qiz mashinaga majburan olib ketilgan va hujumchilar o'zlarini huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari deb tanishtirib, uni qotillikda gumon qilib hibsga olayotganliklarini da'vo qilishgan.
Keyinchalik jinoyatchilar adashganini anglab, rejalashtirilgan boshqa qiz o‘rniga boshqa bolani olib ketganini tushunishgan. Shundan so‘ng ular voyaga yetmagan qizni kimsasiz joyda tushirib, voqea joyidan yashiringan.
Hujumchilarning shaxsini aniqlashga ulardan birining jinoyat joyida qoldirib ketilgan mobil telefoni yordam bergan. Smartfonni tasodifiy yo‘lovchi topib, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirgan.
2025 yil dekabr oyida Kattaqo‘rg‘on tuman sudi ayblanuvchilardan birini 5 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum etgan, qolganlariga esa 5 yil umumiy tartibli koloniyada jazo tayinlagan. Sudlanganlar oilasi va farzandlari borligini asos qilib apellyatsiya shikoyati bergan, biroq yuqori instansiya sudi hukmni o‘zgartirmagan.

Похитителям 14-летней девочки в Самарканде отказали в смягчении приговора
Апелляционный суд оставил в силе приговор мужчинам, похитившим 14-летнюю девочку в Каттакурганском районе Самаркандской области.
Апелляционный суд оставил в силе приговор группе мужчин, признанных виновными в похищении 14-летней девочки в Самаркандская область. Суд пришёл к выводу, что тяжесть совершённого преступления исключает возможность смягчения наказания.
Речь идёт об инциденте, произошедшем утром 6 августа 2025 года в Каттакурганский район. Четверо мужчин, находившихся в состоянии алкогольного опьянения, на автомобиле Nexia-1 напали на 14-летнюю девочку, когда она вышла из дома за хлебом. Подростка силой посадили в машину, при этом злоумышленники представились сотрудниками правоохранительных органов и заявили, что якобы задерживают её по подозрению в убийстве.
Позднее похитители поняли, что ошиблись и схватили не ту девушку, которую планировали. После этого они высадили ребёнка в безлюдном месте и скрылись.
Установить личности нападавших удалось благодаря мобильному телефону одного из них, оставленному на месте преступления. Смартфон был найден прохожим и передан правоохранительным органам.
В декабре 2025 года Каттакурганский районный суд приговорил одного из фигурантов к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы, остальных — к 5 годам колонии общего режима. Осуждённые подали апелляцию, ссылаясь на наличие семей и детей, однако вышестоящая инстанция оставила приговор без изменений.