Qariyb 5000 nafar O‘zbekiston fuqarosi Rossiya tomonida jang qilgan yoki qilmoqda — Ukraina loyihasi
Ukrainaning «Xochu jit» loyihasi Rossiya armiyasi safida jang qilgan yoki qilayotgan 4853 nafar O‘zbekiston fuqarosining shaxsini tasdiqladi. Yarim yil ichida bu ko‘rsatkich deyarli ikki baravarga oshdi. O‘zbekiston Markaziy Osiyo davlatlari orasida birinchi o‘rinda turibdi.
Ukrainaning davlat loyihasi «Xochu jit» Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolagan va Ukrainadagi jangovar harakatlarda ishtirok etgan yoki etayotgan 4853 nafar O‘zbekiston fuqarosining shaxsini tasdiqladi. Ushbu ko‘rsatkich bo‘yicha O‘zbekiston Markaziy Osiyo davlatlari orasida birinchi o‘rinda turibdi.
Raqamlar oshishda davom etmoqda: o‘tgan yil oktabr oyida 2715 nafar O‘zbekiston fuqarosi haqida so‘z borgandi, ulardan 481 nafari halok bo‘lgani tasdiqlangan. Shunday qilib, bir necha oy ichida ma’lum ismlar soni deyarli ikki baravarga oshgan.
Mintaqaning boshqa davlatlari bo‘yicha ko‘rsatkichlar quyidagicha: Tojikiston — 3407 kishi, Qozog‘iston — 2389, Qirg‘iziston — kamida 1439, Turkmaniston — 578. Umuman olganda, loyiha Rossiya armiyasi safida bo‘lgan Markaziy Osiyoning 12 666 nafar fuqarosi shaxsini tasdiqlagan.
Loyiha ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyada mintaqadan borgan mehnat migrantlariga armiyaga qo‘shilish evaziga pul va fuqarolik taklif etilmoqda yoki ular qamoq yoxud deportatsiya bilan shartnoma imzolash o‘rtasida tanlov qilishga majbur qilinmoqda.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi avvalroq tegishli organlar kelib tushayotgan ma’lumotlarni o‘rganayotganini bildirgan. Mamlakat sudlari esa jangovar harakatlarda qatnashgan fuqarolarga nisbatan yollanma jangchilik moddasi bo‘yicha muntazam hukmlar chiqarmoqda.

Почти 5000 граждан Узбекистана воевали или воюют на стороне России — украинский проект
Украинский проект «Хочу жить» подтвердил имена 4853 граждан Узбекистана, воевавших или воюющих в составе российской армии. За полгода цифра выросла почти вдвое. Узбекистан занимает первое место среди стран Центральной Азии.
Украинский государственный проект «Хочу жить» подтвердил имена 4853 граждан Узбекистана, подписавших контракты с Министерством обороны России и принимавших или принимающих участие в боевых действиях в Украине. Узбекистан занимает первое место среди всех стран Центральной Азии по этому показателю.
Цифры продолжают расти: в октябре прошлого года речь шла о 2715 гражданах Узбекистана, из которых 481 был подтверждён как погибший. Таким образом, за несколько месяцев число известных имён увеличилось почти вдвое.
Среди других стран региона: Таджикистан — 3407 человек, Казахстан — 2389, Кыргызстан — не менее 1439, Туркменистан — 578. Суммарно проект подтвердил имена 12 666 граждан Центральной Азии в рядах российской армии.
По данным проекта, трудовым мигрантам из региона в России предлагают деньги и гражданство в обмен на вступление в армию, либо ставят их перед выбором между тюрьмой или депортацией и подписанием контракта.
МИД Узбекистана ранее заявлял, что компетентные органы страны проверяют поступающую информацию. Суды Узбекистана регулярно выносят приговоры по статье о наёмничестве в отношении граждан, участвовавших в боевых действиях.