O‘zbekistonga migrantlarning pul o‘tkazmalari choraklikda 5 milliard dollarga yetdi
O‘zbekistonga mehnat migrantlarining pul o‘tkazmalari chorakda 5 milliard dollarga yetdi, bu deyarli 40% ga oshdi. Asosiy oqim Rossiya va Osiyo davlatlaridan kelmoqda.
O‘zbekistonga mehnat migrantlarining pul o‘tkazmalari o‘sishda davom etib, yangi rekordlarni yangilamoqda. 2025-yilning to‘rtinchi choragida ushbu ko‘rsatkich 5 milliard dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan deyarli 40% ga ko‘p.
Asosiy oqim Rossiya va Osiyo davlatlaridan kelgan. Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu mintaqalardan o‘tkazmalar mos ravishda 43% va 39% ga oshgan. Ekspertlar bunday dinamikani migrantlarning daromadlarining o‘sishi va ularning ishlayotgan mamlakatlaridagi nisbatan barqaror iqtisodiy vaziyat bilan izohlaydilar.
Shu bilan birga, migratsion faollik ham kuchaymoqda. 2025-yilda O‘zbekiston fuqarolarining chet elga chiqishi 22,2% ga oshib, 1,4 million kishiga yetdi. Shu bilan birga, fuqarolarning ketayotgan yo‘nalishlari ham diversifikatsiya qilinmoqda.
Masalan, Janubiy Koreyada o‘zbekistonliklar soni 98,9 ming kishiga yetgan, Turkiyada esa berilgan yashash va qisqa muddatli ruxsatnomalar soni oshgan.
Markaziy bank, shuningdek, raqamli to‘lovlarning rolining kuchayganini ta’kidladi. 2025-yilda plastik kartalar va onlayn tranzaksiyalar 20% dan oshgan, smartfonlar esa o‘tkazmalar va kundalik hisob-kitoblarning asosiy vositasiga aylangan.

Переводы мигрантов в Узбекистан достигли $5 млрд за квартал
Переводы мигрантов в Узбекистан достигли $5 млрд за квартал, увеличившись почти на 40%. Основной поток идет из России и Азии.
Объем денежных переводов трудовых мигрантов в Узбекистан продолжает расти и устанавливает новые рекорды. В четвертом квартале 2025 года этот показатель достиг 5 млрд долларов, увеличившись почти на 40% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Основной поток средств поступил из России и стран Азии. По данным Центрального банка, переводы из этих регионов выросли на 43% и 39% соответственно. Эксперты связывают такую динамику с ростом доходов мигрантов и относительной экономической стабильностью в странах их занятости.
Параллельно усиливается и миграционная активность. В 2025 году число граждан Узбекистана, выехавших за рубеж, увеличилось на 22,2% — до 1,4 млн человек. При этом наблюдается диверсификация направлений, куда отправляются граждане.
Так, количество узбекистанцев в Южной Корее выросло до 98,9 тысячи человек, а в Турции увеличилось число выданных видов на жительство и краткосрочных поездок.
В Центробанке также отмечают усиление роли цифровых платежей. В 2025 году количество безналичных транзакций выросло более чем на 20%, а смартфоны стали основным инструментом для переводов и повседневных расчетов.