O‘zbekiston aholisi 38 million kishidan oshdi
O‘zbekiston doimiy aholisi 38 millionga yetdi. Bir yil ichida aholi soni 2% ga oshdi, biroq 2017-yildan beri ilk bor tug‘ilish darajasi pasaydi.
28-avgust kuni ertalab O‘zbekiston doimiy aholisi soni 38 million kishiga yetdi, deya xabar berdi Milliy statistika qo‘mitasi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra:
• erkaklar soni — 19 136 800 kishi,
• ayollar soni — 18 863 200 kishi, bu 273,6 ming nafarga kam.
2025-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda 37,5 milliondan ortiq aholi yashardi. 2024-yilda doimiy aholi soni 2% ga oshgan. Shu bilan birga, 2017-yildan buyon ilk bor tug‘ilish darajasida pasayish kuzatilib, 3,7% ga kamaydi. Bundan tashqari, nikohlar soni so‘nggi 10 yildagi eng past ko‘rsatkichni qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, mamlakat aholisi 37 millionlik ko‘rsatkichni ilk bor 2024-yil 22-aprelda yengib o‘tgan edi.
Doimiy aholi tarkibiga mamlakat hududida ro‘yxatda turgan barcha fuqarolar kiradi, shu jumladan vaqtincha yashash joyida bo‘lmaganlar ham hisobga olinadi.

Население Узбекистана превысило 38 миллионов человек
Постоянное население Узбекистана достигло 38 миллионов. За год численность выросла на 2%, но рождаемость снизилась впервые с 2017 года.
Утром 28 августа численность постоянного населения Узбекистана достигла отметки в 38 миллионов человек, сообщил Национальный комитет по статистике.
Согласно официальным данным, мужское население составило 19 136 800 человек, женское — 18 863 200, что на 273,6 тысячи меньше.
На 1 января текущего года в Узбекистане проживало более 37,5 миллиона человек. За 2024 год численность постоянного населения увеличилась на 2%. При этом в прошлом году впервые с 2017 года была зафиксирована отрицательная динамика рождаемости — снижение на 3,7%. Кроме того, число заключённых браков оказалось минимальным за последние 10 лет.
Ранее, 22 апреля 2024 года, страна преодолела отметку в 37 миллионов человек.
Постоянное население учитывает всех граждан, зарегистрированных на территории страны, включая тех, кто временно отсутствует по месту жительства.