O‘zbekiston Milliy statistika qo‘mitasi: oilalarning deyarli 20% uch farzand tarbiyalaydi
O‘zbekistonda oilalarning deyarli har beshinchisi uch farzandga ega. O‘n yil ichida ko‘rsatkich 15,6% dan 19,6% gacha oshgani Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan ma’lum qilindi.
O‘zbekiston oilalarining deyarli har beshinchisi uch farzand tarbiyalaydi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi ma’lum qildi.
Idora ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda uch farzandli oilalarning ulushi 19,6% ni tashkil qilgan. Taqqoslash uchun, 2015 yilda bu ko‘rsatkich 15,6% bo‘lgan. Shunday qilib, o‘n yil ichida u deyarli to‘rt foizga oshgan.
Statistika ko‘p farzandli oilalarning asta-sekin ortayotganini va oilalar tarkibining o‘zgarayotganini ko‘rsatadi. Avvalroq oilalarning demografik portreti ham taqdim etilgan bo‘lib, unda nikohga kirish yoshi va tug‘ilish tendensiyalari aks ettirilgan.
Mutaxassislar ta’kidlaydiki, bu dinamika demografik hamda ijtimoiy-iqtisodiy omillar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.

Национальный комитет по статистике Узбекистана: почти 20% семей воспитывают троих детей
В Узбекистане почти каждая пятая семья имеет троих детей. За 10 лет показатель вырос с 15,6% до 19,6%, сообщил Нацкомстат.
Почти каждая пятая семья в Узбекистане воспитывает троих детей. Об этом сообщил Национальный комитет по статистике.
По данным ведомства, в 2025 году доля домохозяйств с тремя детьми достигла 19,6%. Для сравнения, в 2015 году этот показатель составлял 15,6%. Таким образом, за десять лет он увеличился почти на четыре процентных пункта.
Статистика свидетельствует о постепенном росте многодетности и изменении структуры домохозяйств. Ранее также был представлен демографический портрет родительства, отражающий возраст вступления в брак и тенденции рождаемости в стране.
Эксперты отмечают, что динамика может быть связана как с демографическими, так и с социально-экономическими факторами.