Toshkentdagi turistik ko‘chalar loyihalariga qo‘shimcha 1 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Toshkent hokimi Shavkat Umurzoqov poytaxtdagi turistik ko‘chalarni obodonlashtirish uchun yana 1 trillion so‘m ajratilishini ma’lum qildi. Rejaga ko‘ra, 24 kilometr yangi hudud barpo etilib, 30 mingtagacha ish o‘rni yaratiladi.
Toshkent hokimligi poytaxtdagi gastronomik va turistik ko‘chalarni obodonlashtirish uchun yana 1 trillion so‘m (82,1 million AQSh dollari) yo‘naltiradi. Bu haqda shahar hokimi Shavkat Umurzoqov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Hokimning so‘zlariga ko‘ra, turistik ko‘chalar loyihalari aholining ijobiy munosabatiga sazovor bo‘lgan, shuning uchun ularning doirasi kengaytiriladi. 2026 yilda yana 24 kilometr hududni shunday formatda obodonlashtirish rejalashtirilgan.
Yangi loyihalar doirasida 30 mingtagacha ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda.
“Prezident tarixiy farmon va qarorlarni imzoladi. Ular yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Bu o‘zgarishlarning samarasini har bir toshkentlik his qiladi — umuman olganda 100 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi”, — dedi Shavkat Umurzoqov.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16 oktyabr kuni o‘tgan yig‘ilishda Toshkentdagi islohotlar qulay, zamonaviy va iqtisodiy jihatdan faol shahar muhitini yaratishga, tadbirkorlik va xizmat ko‘rsatish sohasini rivojlantirishga qaratilishi kerakligini ta’kidladi.
Poytaxtdagi yangi loyihalar
Yig‘ilish yakunida shuningdek, ajratilgan avtobus yo‘laklari (BRT) tizimi bo‘yicha loyihalarga aniqlik kiritildi. U 10 yo‘nalishni qamrab oladi, ularning aksariyati sobiq tramvay liniyalari bo‘ylab o‘tadi.
Avvalroq shaharga kirish postlarini ko‘chirish, transport almashish markazlarini tashkil etish hamda Yangi Sergeli va Katartal ko‘chalarini tunu kun faoliyat yuritadigan sayr zonalariga aylantirish rejalari haqida xabar berilgan edi.
Bozsu kanali bo‘ylab yangi piyodalar va dam olish hududini barpo etish ham mo‘ljallanmoqda.
Bugungi kunga kelib, Toshkentning turli tumanlarida bir nechta gastronomik va turistik ko‘chalar faoliyat yuritmoqda. Kelgusida ularning soni yanada ko‘paytirilib, tunu kun ishlaydigan muassasalar soni mingtagacha yetkazilishi rejalashtirilgan.

На проекты туристических улиц в Ташкенте направят ещё 1 трлн сумов
Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков сообщил, что на благоустройство туристических улиц столицы выделят ещё 1 трлн сумов. Планируется обустроить 24 км новых зон и создать до 30 тысяч рабочих мест.
Власти Ташкента направят ещё 1 трлн сумов (82,1 млн долларов США) на благоустройство гастрономических и туристических улиц столицы. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил хоким города Шавкат Умурзаков.
По словам хокима, проекты туристических улиц «получили положительный отклик у жителей», поэтому их реализация будет расширена. В 2026 году планируется обустроить ещё 24 километра подобных пространств.
Ожидается, что новые проекты позволят создать до 30 тысяч рабочих мест.
«Президент подписал исторические указы и постановления, которые открывают новые возможности. Их влияние ощутит каждый житель Ташкента — они создадут в целом более 100 тысяч рабочих мест», — подчеркнул Шавкат Умурзаков.
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 16 октября отметил, что преобразования в Ташкенте должны быть направлены на формирование комфортной, современной и экономически активной городской среды, стимулировать предпринимательство и развитие сервиса.
Новые проекты столицы
По итогам совещания также уточнены данные по проекту сети выделенных автобусных полос (BRT), которая охватит 10 направлений — многие из них пройдут по бывшим трамвайным линиям.
Ранее сообщалось о планах переноса постов на въездах в город, создания пересадочных узлов и преобразования улиц Янги Сергели и Катартал в круглосуточные прогулочные зоны.
Вдоль канала Бозсу планируется обустроить новую пешеходную и рекреационную территорию.
На сегодняшний день в разных районах Ташкента уже работают несколько гастрономических и туристических улиц. В будущем власти планируют увеличить их число и довести количество заведений с круглосуточным графиком работы до 1000.