O‘zbekiston va Rossiya muftiyatlari 2026 yilga mo‘ljallangan qo‘shma loyihalarni muhokama qildi
O‘zbekiston va Rossiya muftiyatlari 2026 yilga mo‘ljallangan hamkorlik rejalari, jumladan «Ruhiy Ipak yo‘li» konferensiyasi va madaniy loyihalarni muhokama qildi.
Toshkentda Rossiya Islom dini boshqaruvi (muftiyat) raisi o‘rinbosari muftiy Rushan Abbiasov bilan O‘zbekiston Musulmonlari idorasi raisi muftiy Shayx Nuriddin Xoliqnazar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar Rossiya delegatsiyasining O‘zbekistonga ishchi tashrifi doirasida o‘tkazildi.
Tomonlar 2026 yilga mo‘ljallangan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalari yuzasidan fikr almashdi. Bu ishlar mavjud Hamkorlik Memorandumi va ikki davlat diniy tashkilotlari o‘rtasidagi yuqori darajadagi munosabatlarga tayanadi.
Joriy yilning asosiy tadbirlaridan biri O‘zbekistonda VII Xalqaro ilmiy-va diniy konferensiya «Ruhiy Ipak yo‘li»ni o‘tkazish bo‘ladi. Forum an’anaviy ravishda diniy va jamoat arboblarini birlashtirib, umumiy axloqiy qadriyatlarga tayangan holda madaniyatlararo va konfessiyalararo muloqotni mustahkamlashga xizmat qiladi. Hozirda har ikki tomonning ishchi guruhlari konferensiyaga tayyorgarlikni faol olib bormoqda.
Madaniy-ma’rifiy hamkorlikni kengaytirish doirasida muftiy Rushan Abbiasov O‘zbekiston Musulmonlari idorasi rahbariyati va yetakchi o‘zbek olimlarini Moskva shahridagi Xalqaro Qur’on qiroat musobaqasida ishtirok etishga taklif qildi.
O‘z navbatida Shayx Nuriddin Xoliqnazar Rossiya tomoniga taklif uchun minnatdorlik bildirdi va yaqinda Moskvaga tashrif buyurish niyatini tasdiqladi. U Rossiya muftiyatiga hurmatini izhor qilib, O‘zbekiston va Rossiya xalqlari manfaatlari yo‘lida hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyorligini bildirdi.

Муфтияты Узбекистана и России обсудили совместные проекты на 2026 год
Муфтияты Узбекистана и России обсудили планы сотрудничества на 2026 год, включая конференцию «Духовный Шёлковый путь» и культурные проекты.
В Ташкенте состоялась встреча заместителя председателя Духовное управление мусульман Российской Федерации муфтия Рушан Аббясов с председателем Управление мусульман Узбекистана муфтием Шейх Нуриддин Холикназар. Переговоры прошли в рамках рабочего визита российской делегации в Узбекистан.
Стороны обсудили планы по реализации совместных проектов на 2026 год, опираясь на действующий Меморандум о сотрудничестве и высокий уровень двусторонних отношений между религиозными организациями двух стран.
Одним из ключевых мероприятий текущего года станет проведение в Узбекистане VII Международной научно-богословской конференции «Духовный Шёлковый путь». Форум традиционно объединяет религиозных и общественных деятелей для укрепления межкультурного и межконфессионального диалога на основе общих нравственных ценностей. В настоящее время рабочие группы обеих сторон ведут активную подготовку к конференции.
В рамках расширения культурно-просветительского взаимодействия муфтий Рушан Аббясов пригласил руководство Управления мусульман Узбекистана, а также ведущих узбекских богословов принять участие в Московском международном конкурсе чтецов Корана.
В свою очередь Шейх Нуриддин Холикназар поблагодарил российскую сторону за приглашение и подтвердил намерение посетить Москву в ближайшее время. Он подчеркнул уважение к российскому муфтияту и выразил готовность к дальнейшему углублению сотрудничества в интересах народов Узбекистана и России.