Mirziyoyevga Pokiston universiteti tomonidan faxriy doktor va professor unvonlari berildi
Shavkat Mirziyoyev Pokiston Milliy fan va texnologiyalar universiteti tomonidan faxriy doktor va professor unvoniga sazovor bo‘ldi. Sertifikatni bosh vazir Shahboz Sharif topshirdi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Pokistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri — Milliy fan va texnologiyalar universiteti tomonidan faxriy doktor va professor unvonlari berildi.
Tantanali marosim 5 fevral kuni Islomobodda Oliy darajadagi strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi doirasida bo‘lib o‘tdi. Prezidentning faxriy unvonlari sertifikatini Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif topshirdi, deb xabar berdi prezident matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, Shavkat Mirziyoyevga ushbu e’tirof mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy va ta’lim islohotlariga, barqaror modernizatsiyasiga, fan va texnologiyalarni rivojlantirishga, shuningdek, xalqaro hamkorlik va akademik aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun berilgan.
Pokiston Milliy fan va texnologiyalar universiteti 1991 yilda tashkil etilgan bo‘lib, mamlakatning asosiy ilmiy-ta’lim markazlaridan biri hisoblanadi. Universitet tadqiqot va innovatsion faoliyatni, magistr va doktorant tayyorlashni, shuningdek, iqtisodiyot va sanoat ehtiyojlariga yo‘naltirilgan amaliy tadqiqotlarni rivojlantirishni birlashtiradi.

Мирзиёеву присвоены почётные звания доктора и профессора вуза Пакистана
Шавкат Мирзиёев стал почётным доктором и профессором Национального университета науки и технологий Пакистана. Сертификат вручил премьер-министр Шахбаз Шариф.
Президенту Узбекистана Шавкат Мирзиёев присвоены почётные звания доктора и профессора одного из ведущих вузов Пакистана — Национальный университет науки и технологий.
Торжественная церемония состоялась 5 февраля в Исламабаде в рамках первого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня. Сертификат о присвоении почётных званий главе Узбекистана вручил премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, сообщила пресс-служба президента.
Как отмечается, Шавкат Мирзиёев удостоен этого признания за вклад в социально-экономические и образовательные реформы, устойчивую модернизацию страны, развитие науки и технологий, а также за укрепление международного сотрудничества и академических связей.
Национальный университет науки и технологий Пакистана был основан в 1991 году и считается одним из ключевых научно-образовательных центров страны. Университет объединяет исследовательскую и инновационную деятельность, подготовку магистров и докторантов, а также развитие прикладных исследований, ориентированных на потребности экономики и промышленности.