Shavkat Mirziyoyev Qo‘shma Shtatlarda “Tinchlik kengashi” yig‘ilishida ishtirok etish uchun tashrif qiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17–19 fevral kunlari birinchi “Tinchlik kengashi” sammitida va amerikalik tadbirkorlar bilan uchrashuvlarda ishtirok etish uchun Washington, D.C.ga tashrif qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17–19 fevral kunlari ish tashrifi bilan Washington, D.C.ga boradi. Matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, safar AQSh Prezidenti Donald Trump taklifiga binoan amalga oshiriladi.
Davlat rahbari “Tinchlik kengashi”ning inauguratsion yig‘ilishida ishtirok etadi. Birinchi sammit G‘azo sektorini tiklash, gumanitar yordam ko‘rsatish va mintaqada uzoq muddatli barqarorlikni ta’minlash masalalariga bag‘ishlangan.
Safar doirasida shuningdek, AQSh biznes doiralari vakillari bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan. Prezident strategik investitsiya loyihalari taqdimotida va amerikalik kompaniyalar hamda moliya institutlari rahbarlari bilan iqtisodiy sohada ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimida ishtirok etishi kutilmoqda.
“Tinchlik kengashi” Donald Trump tashabbusi bilan tashkil etilgan. O‘zbekiston ushbu kengashga joriy yil yanvar oyida World Economic Forum doirasida Davos shahrida asoschi davlat maqomida qo‘shilgan.

Мирзиёев посетит США для участия в Совете мира
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17–19 февраля посетит Вашингтон для участия в первом саммите Совета мира и встреч с американскими бизнесменами.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17–19 февраля посетит Вашингтон с рабочим визитом. По информации пресс-службы, поездка состоится по приглашению президента США Donald Trump.
Глава государства примет участие в инаугурационном заседании Совета мира. Первый саммит посвящён вопросам восстановления сектора Газа, оказания гуманитарной помощи и обеспечению долгосрочной стабильности в регионе.
В рамках визита также запланированы встречи с представителями деловых кругов США. Предусматривается участие президента в презентации стратегических инвестиционных проектов и церемонии подписания двусторонних документов в экономической сфере с руководителями американских компаний и финансовых институтов.
Совет мира был учреждён по инициативе Дональда Трампа. Узбекистан присоединился к нему в январе текущего года на полях Всемирного экономического форума в Давосе в статусе государства-учредителя.