Mirziyoyev: ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik endi jazolansiz qolmaydi
O‘zbekiston prezidenti ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi qat’iy kurash olib borilishini ma’lum qildi. Bolalarga nisbatan takroriy jinsiy jinoyatlar uchun umrbod qamoq jazosini joriy etish mumkin.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev ayollar va bolarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurashni kuchaytirish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday jinoyatlarni sodir etgan shaxslar yoki mamlakatni tark etadi, yoki qonun oldida qat’iy javobgarlikka tortiladi.
Bu haqda davlat rahbari 7 mart kuni Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali tadbirda ma’lum qilgan. Prezident ta’kidlashicha, mamlakatda zo‘ravonlikning har qanday ko‘rinishiga nisbatan murosasiz siyosat shakllantirilmoqda.
“Ayollarga bosim o‘tkazadigan yoki ularga va bolalarga qo‘l ko‘targanlar endi O‘zbekistondan ketadi yoki qonun asosida yashaydi”, — dedi u.
Shuningdek, Mirziyoyev yaqinda imzolangan farmonda voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy jinoyatlar uchun javobgarlik kuchaytirilishi ko‘zda tutilganini bildirgan. Xususan, bunday jinoyatlarni takroran sodir etganlar umrbod qamoq jazosiga tortilishi taklif etilmoqda.
Prezidentning aytishicha, ko‘plab yuristlar bunday choraga qarshi chiqqan, ammo u bu chorani joriy etishni talab qilgan va bolalarni himoya qilish uchun qat’iy huquqiy tizim zarurligini ta’kidlagan.
Shuningdek, davlat rahbari qamoqxonadagi ayollarni ijtimoiy reabilitatsiya qilish masalasini ham ko‘targan. Hozirgi vaqtda jazoni o‘tayotgan 2589 ayol bor, ularning ko‘pchiligi o‘rta ma’lumot yoki kasb-hunarga ega emas.
Bunday mahkumlarni qo‘llab-quvvatlash uchun «Yangi hayot» dasturi amalga oshiriladi. Dastur doirasida ayollar uch yoki olti oylik kasbiy tayyorgarlik kurslarini o‘tashlari va sertifikat olishlari mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, masofaviy ta’lim uchun sharoitlar yaratish rejalashtirilgan: mahkumlar imtihon topshirishi, oliy ta’lim muassasalariga kirishi va ta’lim olishi mumkin bo‘ladi. Pullik asosda qabul qilinganlar uchun esa davlat qamoqdan chiqarilgach va ishga joylashgach qaytarilishi mumkin bo‘lgan foizsiz kreditlar taqdim etadi.
Alohida, femitsid, familiytsid, stalkerlik, kiberzo‘ravonlik va onlayn grooming kabi jinoyat turlariga javobgarlikni kuchaytirish orqali qonunchilikni mustahkamlash rejalashtirilmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев заявил о намерении усилить борьбу с насилием в отношении женщин и детей. По его словам, лица, совершающие подобные преступления, либо покинут страну, либо будут вынуждены нести строгую ответственность по закону.
Об этом глава государства сообщил 7 марта на торжественном мероприятии, посвященном Международный женский день. Президент подчеркнул, что в стране формируется бескомпромиссная политика против любых проявлений насилия.
«Те, кто оказывает давление на женщин или поднимает руку на женщин и детей, теперь либо уедут из Узбекистана, либо будут жить по закону», — отметил он.
Президент также сообщил, что недавно подписанный указ предусматривает ужесточение ответственности за сексуальные преступления против несовершеннолетних. В частности, предлагается ввести пожизненное лишение свободы для лиц, которые повторно совершают подобные преступления.
По словам Мирзиёева, многие юристы выступали против такой меры, однако он настоял на ее введении, подчеркнув необходимость жесткой правовой системы для защиты детей.
Кроме того, глава государства затронул вопрос социальной реабилитации женщин, находящихся в местах лишения свободы. В настоящее время в исправительных учреждениях содержатся 2589 женщин, многие из которых не имеют среднего образования или профессии.
Для поддержки таких осужденных будет реализована программа «Янги ҳаёт» («Новая жизнь»). В ее рамках женщины смогут пройти трех- или шестимесячные курсы профессионального обучения и получить соответствующие сертификаты.
Также планируется создать условия для дистанционного обучения: осужденные смогут сдавать экзамены, поступать в высшие учебные заведения и получать образование. Для тех, кто будет принят на платной основе, государство намерено предоставить беспроцентные кредиты с возможностью возврата после освобождения и трудоустройства.
Отдельно планируется усилить законодательство, введя ответственность за такие формы преступлений, как фемицид, фамилицид, сталкинг, кибернасилие и онлайн-груминг.