2-fevraldan boshlab O‘zbekistonda metan zapravkalari 10:00 dan 16:00 gacha bo‘lgan ish rejimiga qaytadi. Cheklovlar sovuq ob-havo tufayli joriy etilgan edi.
2-fevraldan boshlab O‘zbekistonda avtotransport uchun gaz to‘ldiruvchi kompressor stansiyalari (AGNKSlari) 10:00 dan 16:00 gacha bo‘lgan ish rejimiga qaytadi. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Metan zapravkalari faoliyati qariyb ikki hafta davomida havo haroratining keskin pasayishi va gaz transporti tizimiga tushgan yuklamaning ortishi sabab cheklangan edi. Vazirlik avvalroq ob-havo sharoitlari iliqlashishi bilan cheklovlar bosqichma-bosqich bekor qilinishini ma’lum qilgan.
Farg‘ona vodiysida AGNKSlari ish rejimi avvalgidek farq qilishi mumkin. Ularning ishlash vaqti mahalliy hokimliklar bilan kelishilgan holda belgilanadi va tarmoqdagi gaz bosimi darajasiga bog‘liq bo‘ladi. Yanvar oyining oxirida Farg‘onada gaz ta’minotidagi uzilishlar sabab jamoat transporti harakati vaqtincha to‘xtatilgan edi.
Energetika vazirligida ta’kidlanishicha, jamoat transporti, maxsus texnika hamda ijtimoiy soha obyektlari uchun gaz yetkazib berish cheklovlarsiz ta’minlanadi.

Метановые заправки возобновляют работу с 10:00 до 16:00
С 2 февраля метановые заправки в Узбекистане возвращаются к режиму работы с 10:00 до 16:00. Ограничения вводились из-за холодной погоды.
Со 2 февраля автогазонаполнительные компрессорные станции (АГНКС) в Узбекистане возвращаются к режиму работы с 10:00 до 16:00. Об этом сообщила пресс-служба Министерство энергетики Узбекистана.
Работа метановых заправок была ограничена почти на две недели из-за резкого понижения температуры воздуха и повышенной нагрузки на газотранспортную систему. В министерстве ранее отмечали, что по мере потепления погодных условий ограничения будут постепенно сниматься.
В Ферганская долина режим работы АГНКС, как и прежде, может отличаться. Время их функционирования будет согласовываться с местными хокимиятами и зависеть от уровня давления газа в сети. В конце января в Фергане из-за перебоев с газоснабжением временно приостанавливалась работа общественного транспорта.
В Минэнерго подчеркнули, что поставки газа для общественного транспорта, специальной техники и объектов социальной сферы будут обеспечиваться без ограничений.