Chet elda ta’lim olayotgan o‘zbekistonliklar soni qariyb 25 foizga kamaydi.
2025-yilning sakkiz oyida 20,7 ming nafar o‘zbekistonlik xorijga o‘qish uchun chiqib ketdi — bu o‘tgan yilga nisbatan 25 foizga kam. Eng ko‘p talaba Tojikiston va Rossiyani tanlagan.
2025-yilning yanvar–avgust oylarida 20,7 ming nafar o‘zbekistonlik xorijga o‘qish uchun chiqib ketgan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5,1 ming kishiga kam bo‘lib, pasayish 24,6 foizni tashkil etgan, deb xabar bermoqda Milliy statistika qo‘mitasi.
Eng ko‘p talaba Tojikistonni tanlagan — 5,2 ming nafar. Shuningdek, Rossiyada — 4,6 ming, Qirg‘izistonda — 3,1 ming va Janubiy Koreyada — 2,3 ming o‘zbekistonlik tahsil olayotgani qayd etilgan.
Keyingi o‘rinlarda quyidagi davlatlar joylashgan:
• Turkiya — 1,5 ming
• Qozog‘iston — 874
• Xitoy — 797
• Buyuk Britaniya — 567
• Germaniya — 285
• AQSh — 256
Mutaxassislar xorijda o‘qiyotgan talabalar sonining kamayishini mamlakat ichida xorijiy oliy ta’lim muassasalari filiallari va qo‘shma dasturlar sonining ortishi, shuningdek, ingliz tilida ta’lim beruvchi mahalliy universitetlar ko‘paygani bilan izohlamoqda.

Количество узбекистанцев, выезжающих на учебу за границу, сократилось почти на 25 %
За восемь месяцев 2025 года за границу на учебу выехали 20,7 тыс. граждан Узбекистана — на 25 % меньше, чем годом ранее. Больше всего студентов выбрали Таджикистан и Россию.
С января по август 2025 года за границу на учебу выехали 20,7 тысячи граждан Узбекистана, что на 5,1 тысячи меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Падение составило 24,6 %, сообщает Национальный комитет по статистике.
Наибольшее число студентов из Узбекистана выбрали для обучения Таджикистан — 5,2 тыс. человек, Россию — 4,6 тыс., Кыргызстан — 3,1 тыс. и Южную Корею — 2,3 тыс.
Далее следуют:
• Турция — 1,5 тыс.
• Казахстан — 874
• Китай — 797
• Великобритания — 567
• Германия — 285
• США — 256
Снижение числа студентов, выезжающих на учебу за рубеж, эксперты связывают с расширением образовательных программ и филиалов зарубежных вузов внутри страны, а также с ростом числа локальных университетов, предлагающих обучение на английском языке.