O‘zbekistonda sud qarorlarini ijro etish tizimi sun’iy intellekt texnologiyalari asosida keng ko‘lamda raqamlashtiriladi. Tegishli farmonni mamlakat prezidenti imzoladi.
Hujjatda davlat ijrochilari faoliyati samaradorligini oshirish uchun zamonaviy IT-yechimlarni joriy etish ko‘zda tutilgan. 2027-yil 1-yanvardan boshlab tizimdagi qarorlarning kamida 70 foizi avtomatik tarzda qabul qilinadi. Bu jarayonlarni tezlashtirib, inson omili ta’sirini kamaytiradi.
Sud hujjatlari va boshqa ijro hujjatlarini bajarish bilan bog‘liq barcha jarayonlar elektron shaklga o‘tkaziladi. Bu shaffoflikni oshiradi, ish yuritishni soddalashtiradi va jarayonlar ustidan nazoratni qulaylashtiradi.
Moliyaviy operatsiyalarga ham alohida e’tibor qaratilgan. Undirilgan mablag‘larni taqsimlash to‘liq raqamlashtiriladi, bu esa pul oqimini aniq kuzatish va xatolarni kamaytirishga xizmat qiladi.
Yana bir yangilik 2026-yil 1-iyuldan kuchga kiradi. Sud qarori bilan davlatga o‘tkazilishi lozim bo‘lgan mol-mulk, jumladan avtomobillar va ko‘chmas mulk davlat ijrochisi qarori asosida to‘g‘ridan-to‘g‘ri Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga topshiriladi.
Avvalroq sun’iy intellekt asosidagi yechimlarni ishlab chiqish va qo‘llash bo‘yicha etik qoidalar ham tasdiqlangan bo‘lib, bu bunday texnologiyalarni davlat boshqaruvi jarayonlariga joriy etish uchun huquqiy asos yaratadi.

Искусственный интеллект внедрят в исполнение судебных решений
В Узбекистане внедрят ИИ в исполнение судебных решений. С 2027 года до 70% решений будут приниматься автоматически.
В Узбекистане начнется масштабная цифровизация системы исполнения судебных решений с применением технологий искусственного интеллекта. Соответствующий указ подписал президент страны.
Документ предусматривает внедрение современных IT-решений для повышения эффективности работы государственных исполнителей. Уже с 1 января 2027 года не менее 70% решений в системе будут приниматься автоматически, что позволит ускорить процессы и снизить влияние человеческого фактора.
Все процедуры исполнения судебных и иных документов планируется перевести в электронный формат. Это должно повысить прозрачность, упростить делопроизводство и обеспечить более удобный контроль за процессами.
Отдельное внимание уделено финансовым операциям. Распределение взысканных средств будет полностью цифровизировано, что позволит точно отслеживать движение денег и минимизировать ошибки.
Еще одно изменение вступит в силу с 1 июля 2026 года. Имущество, включая автомобили и недвижимость, подлежащее передаче государству по решению суда, будет напрямую передаваться Агентству по управлению государственными активами на основании решения государственного исполнителя.
Ранее также были утверждены этические правила разработки и использования решений на основе искусственного интеллекта, что создает нормативную основу для внедрения таких технологий в государственные процессы.