Profilaktika inspektori o‘smirning o‘limidan so‘ng 2,5 yilga ozodlikdan mahrum etildi
Samarqand viloyatida sud 17 yoshli o‘smirning o‘z joniga qasd qilishi ortidan profilaktika inspektorini sovuqqonlik va firibgarlikda aybdor deb topdi
Samarqand viloyatida profilaktika inspektori xizmat vazifalariga sovuqqonlik bilan qarash va firibgarlikda aybdor deb topilib, 2,5 yilga manzil-koloniyaga ozodlikdan mahrum etildi. Bunday hukm 4 dekabr kuni Payariq tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudi tomonidan chiqarildi. Sud qaroriga ko‘ra, ichki ishlar xodimining bosimi va qo‘rqitishi 17 yoshli o‘smirning fojiali o‘limiga olib kelgan.
Ish materiallariga ko‘ra, 20 fevral kuni IIBga Bulung‘ur tumanidagi “Kildon” mahallasida yashovchi voyaga yetmagan yigit amakisiga tegishli avtomobilni ruxsatsiz olib ketgani haqida xabar kelib tushgan. Ertasi kuni profilaktika inspektori Ikrom Hazratqulov o‘smirning qarindoshlari bilan birga uni Jizzax viloyatidan topib, qaytarib olib kelgan.
Sudda aniqlanishicha, inspektor o‘smirning yaqinlariga go‘yoki qilingan xarajatlarni bahona qilib, 400 ming so‘m talab qilgan, shuningdek, bir necha bor yigitni qamoq jazosi kutayotgani bilan qo‘rqitgan. Biroq bu holatlar bo‘yicha hech qanday protsessual hujjatlar rasmiylashtirilmagan, o‘smir esa uzoq vaqt davomida IIB xodimi nazorati ostida ushlab turilgan.
Uyga qaytgach, yigit kuchli ruhiy bosim ostida qolgan. Ertasi kuni u o‘z ustiga dizel yoqilg‘isi sepib, o‘ziga o‘t qo‘ygan. O‘smir og‘ir kuyishlar bilan shifoxonaga yotqizilgan, biroq ikki oydan ortiq vaqt o‘tib, 6 may kuni tibbiyot muassasasida vafot etgan.
Marhumning onasi sudda inspektor o‘g‘liga bosim o‘tkazib, qamoq bilan qo‘rqitganini, bu holatlar videoyozuvda qayd etilganini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, fojia arafasida o‘smir ozodlikdan mahrum etilishdan qo‘rqayotganini ochiq aytgan.
Sudlanuvchi aybini qisman tan olgan, biroq pul talab qilish va tahdidlar bo‘lganini inkor etgan. Shunga qaramay, sud dalillar va guvoh ko‘rsatmalari majmuasi uning aybini to‘liq isbotlaydi, degan xulosaga kelgan.

Инспектор профилактики получил 2,5 года колонии после гибели подростка
Суд в Самаркандской области признал инспектора профилактики виновным в халатности и мошенничестве после самоубийства 17-летнего подростка.
В Самаркандской области инспектор профилактики признан виновным в должностной халатности и мошенничестве и приговорён к 2,5 года лишения свободы в колонии-поселении. Такое решение 4 декабря вынес Пайарыкский районный суд по уголовным делам. Согласно приговору, давление и запугивание со стороны сотрудника органов внутренних дел стали причиной трагедии, в результате которой погиб 17-летний подросток.
Как следует из материалов дела, 20 февраля в ОВД поступило сообщение о том, что несовершеннолетний житель махалли «Килдон» Булунгурского района самовольно уехал на автомобиле своего дяди. На следующий день инспектор профилактики Икром Хазраткулов вместе с родственниками подростка нашёл его в Джизакской области и доставил обратно.
В суде было установлено, что инспектор заявил родным подростка о якобы произведённых расходах и потребовал возместить 400 тысяч сумов, а также неоднократно говорил, что юноше грозит лишение свободы. При этом никаких процессуальных документов оформлено не было, а подростка длительное время удерживали при сотруднике ОВД.
После возвращения домой молодой человек находился в состоянии сильного психологического стресса. На следующий день он облил себя дизельным топливом и поджёг. Подростка госпитализировали с тяжёлыми ожогами, однако спустя более двух месяцев, 6 мая, он скончался в медицинском учреждении.
Мать погибшего в суде заявила, что инспектор оказывал на её сына давление и запугивал тюрьмой, что было зафиксировано на видео. По её словам, перед трагедией подросток прямо говорил, что боится лишения свободы.
Подсудимый частично признал вину, однако отрицал факт вымогательства и угроз. Несмотря на это, суд пришёл к выводу, что его вина полностью доказана совокупностью показаний и собранных доказательств.
Инспектор признан виновным по пункту «в» части 3 статьи 168 (мошенничество с использованием служебного положения) и пункту «а» части 3 статьи 207 (должностная халатность, повлёкшая смерть человека) Уголовного кодекса. Помимо лишения свободы, ему запрещено работать в системе органов внутренних дел сроком на два года.