O‘zbekistonda ID-kartalar elektron raqamli imzo bilan berila boshlaydi
1 fevraldan boshlab O‘zbekistonda ID-karta rasmiylashtirilganda unga bepul elektron raqamli imzo o‘rnatiladi va fuqarolar avtomatik tarzda “Elektron hukumat” tizimida ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
1 fevraldan boshlab O‘zbekistonda ID-karta birinchi marta rasmiylashtirilganda uning elektron chipiga bepul tarzda elektron raqamli imzo (ЭЦП) sertifikati o‘rnatiladi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyevning qarorida ma’lum qilindi.
ID-karta olinishi bilan fuqarolar avtomatik va bepul tarzda “Elektron hukumat” tizimi foydalanuvchilarining Yagona identifikatsiya axborot tizimida ro‘yxatdan o‘tadi. Bu esa davlatning raqamli xizmatlaridan qo‘shimcha ro‘yxatdan o‘tmasdan foydalanish imkonini beradi.
Mazkur takliflar O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi, O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, Soliq qo‘mitasi hamda Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan ishlab chiqilib, 19 yanvar kuni davlat rahbari tomonidan tasdiqlangan.
Qabul qilingan qaror migratsiya va shaxsiylashtirish jarayonlarini raqamlashtirish hamda aholiga davlat xizmatlarini olish qulayligini oshirishga qaratilgan.

ID-карты в Узбекистане начнут выдавать с электронной цифровой подписью
С 1 февраля в Узбекистане при оформлении ID-карты в неё бесплатно будут встраивать электронную цифровую подпись и регистрировать граждан в системе электронного правительства.
С 1 февраля в Узбекистане при первичном оформлении ID-карты в её электронный чип будет бесплатно встраиваться сертификат электронной цифровой подписи (ЭЦП). Об этом говорится в постановлении президента Шавкат Мирзиёев.
Одновременно с получением ID-карты граждане будут автоматически и бесплатно регистрироваться в Единой информационной системе идентификации пользователей системы «Электронное правительство». Это позволит сразу использовать государственные цифровые сервисы без дополнительной регистрации.
Соответствующие предложения были разработаны Министерство внутренних дел Узбекистана, Министерство цифровых технологий Узбекистана, Налоговый комитет Узбекистана и Министерство занятости и сокращения бедности Узбекистана и утверждены главой государства 19 января.
Принятое решение направлено на цифровизацию процессов в сфере миграции и персонализации, а также на повышение удобства получения государственных услуг для населения.