O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida kadrlar o‘zgarishi yuz berdi. Prezident qarori bilan vazir o‘rinbosari lavozimiga avval Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligini boshqargan Ibroxim Ergashev tayinlandi.
Yangi vazir o‘rinbosari tashqi savdo, investitsiyalar va davlat boshqaruvi sohasida ko‘p yillik tajribaga ega. U 1980 yilda tug‘ilgan bo‘lib, Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini — sobiq Narxozni tamomlagan.
Ergashev mehnat faoliyatini 2001 yilda Uzmarkazimpeks kompaniyasida boshlagan. Bir necha yil davomida oddiy mutaxassisdan kompaniyaning Pekindagi rasmiy vakolatxonasi rahbarigacha bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tgan.
2009 yilda O‘zbekistonga qaytgach, Uzmarkazimpeks tizimidagi faoliyatini davom ettirib, sho‘ba va qo‘shma korxonalarda rahbarlik lavozimlarida ishlagan. Keyinchalik kompaniya raisining iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari etib tayinlangan, 2012 yilda esa butun tashqi savdo tuzilmasiga bosh direktor sifatida rahbarlik qilgan.
2013 yilda Ergashev Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligiga ishga o‘tgan va keyinchalik vazirning birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan.
Shundan so‘ng u Uzekspomarkazga rahbarlik qilgan, 2017 yilda esa Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘simliklar karantini davlat inspeksiyasi boshlig‘i etib tayinlangan.
2021 yildan buyon Ergashev Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi direktori lavozimida ishlayotgan edi. Endilikda u faoliyatini Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tizimida davom ettiradi.

Иброхим Эргашев назначен замминистра инвестиций Узбекистана
Иброхим Эргашев назначен заместителем министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана. Ранее он возглавлял Агентство по карантину и защите растений.
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана произошли кадровые изменения. Постановлением президента на должность заместителя министра назначен Иброхим Эргашев, ранее возглавлявший Агентство по карантину и защите растений при Министерстве сельского хозяйства.
Новый замминистра имеет многолетний опыт работы в сфере внешней торговли, инвестиций и государственного управления. Он родился в 1980 году и окончил Ташкентский государственный экономический университет, более известный как Нархоз.
Свою карьеру Эргашев начал в 2001 году в компании Узмарказимпэкс. За несколько лет он прошёл путь от рядового сотрудника до руководителя официального представительства компании в Пекине.
После возвращения в Узбекистан в 2009 году он продолжил работу в структурах «Узмарказимпэкса», занимая руководящие должности в дочерних и совместных предприятиях. Позже был назначен заместителем председателя компании по экономическим вопросам, а в 2012 году возглавил всю внешнеторговую структуру в качестве генерального директора.
В 2013 году Эргашев перешёл на работу в Министерство внешних экономических связей, инвестиций и торговли, где впоследствии занял должность первого заместителя министра.
Позже он руководил Узэкспоцентр, а в 2017 году был назначен главой Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров.
С 2021 года Эргашев занимал должность директора Агентства по карантину и защите растений при Минсельхозе. Теперь он продолжит карьеру в системе Министерства инвестиций, промышленности и торговли.