Majburiy mehnat davri yakunlandi: Mirziyoyev “paxtadagi behuda hayot” va rekord hosillar haqida
O‘zbekiston prezidenti eski paxtachilik tizimini keskin tanqid qilib, odamlarning yillari «behuda o‘tganini» aytdi. Rekord hosillar, ilmga tayanish va majburiy mehnatning bekor qilinishi haqida.
4 dekabr kuni Sirdaryo viloyatida fermerlar bilan uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev yillar davomida davom etgan agrar amaliyotlarni sarhisob qilib, «27 yil bizning hayotimiz paxtada behuda o‘tgan», deya ta’kidladi. Davlat rahbari avvalgi paxtachilik tizimini keskin tanqid qilib, unda ilm, texnika va mehnatga hurmat yetishmagani haqida gapirdi.
«Ilm ham yo‘q edi, tajriba ham. Bilim bo‘lmasa ham faqat “ura-ura” deb baqirardik. Barcha odamlarni dalaga haydab chiqarardik, na pul, na texnika berilardi, olimlarni hurmat qilmasdik», — dedi Prezident. U yillar davomida odamlar talab darajasidagi sharoit va texnologiyalarsiz paxta dalalarida qiynalganini eslatdi.
Rekord hosillar — islohotlarning natijasi
Mirziyoyev eski, samarasiz usullarni bozor mexanizmlari va ilmiy yondashuv asosida amalga oshirilgan islohotlardan keyingi natijalar bilan solishtirdi. Jizzax va Sirdaryo viloyatlaridagi fermerlar bu yil hosildorlik bo‘yicha rekord ko‘rsatkichlarga erishilganini ma’lum qildi — gektaridan mos ravishda 76 va 85 sentner paxta.
Sirdaryolik fermerning aytishicha, dehqonlarning o‘zi ham bunday natijani tasavvur qilmagan: «Ochig‘ini aytganda, bunday bo‘lishini o‘ylamagandik... Oddiy ishchilar, traktorchilar — barchada bu yil katta qiziqish paydo bo‘ldi... Daromad ham oshdi».
Prezident qayd etishicha, ilgari ayrim hududlarda 25 sentnerni ham zo‘rg‘a yig‘ib olinar edi. Endi esa yangi texnologiyalar va rag‘batlar evaziga yuqori natija erishilmoqda.
Maqsad — takomillashtirish va xalqaro e’tirof
Davlat rahbari hosildorlik oshishi (70 sentnerdan boshlab) bevosita mehnatkashlar daromadiga ta’sir qilayotganini aytdi. Shunga qaramay, u tizimni yanada takomillashtirish zarurligini ta’kidladi. 2026 yil uchun maqsad — 4,5 million tonna paxta yetishtirish.
Bu islohotlarning muhimligi xalqaro maydonda ham tasdiqlangan:
• 2022 yilda Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) O‘zbekistonda bolalar va majburiy mehnatning tizimli qo‘llanishi to‘liq to‘xtatilganini e’lon qildi.
• Shundan so‘ng Cotton Campaign koalitsiyasi yillar davom etgan global boykotni bekor qildi.
• Better Cotton Initiative O‘zbekiston paxtachilik xo‘jaliklarini ekologik va ijtimoiy mas’uliyatga asoslangan yetishtirishni qo‘llab-quvvatlash dasturini yo‘lga qo‘ydi.

Эпоха принудительного труда завершена: Мирзиёев о «пустой жизни на хлопке» и рекордных урожаях
Президент Узбекистана раскритиковал прежнюю систему хлопководства и заявил, что жизнь людей «проходила впустую». О рекордных урожаях, науке и отмене принудительного труда.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время встречи с фермерами в Сырдарьинской области 4 декабря подвёл итоги многолетней аграрной практики, заявив, что «27 лет наша жизнь проходила впустую на хлопке». Глава государства жёстко раскритиковал прежнюю систему хлопководства, которая велась без учёта науки, техники и уважения к труду.
«Не было науки, не было опыта, мы без знаний лишь кричали „ура-ура“. Выгоняли всех на поля, не давали ни денег, ни техники, не уважали учёных», — подчеркнул Президент, отметив, что десятилетиями люди «мучились на хлопковых полях» без необходимых условий и технологий.
Рекордные урожаи как доказательство реформ
Мирзиёев противопоставил прежним неэффективным методам результаты, достигнутые после внедрения рыночных механизмов и научных подходов. Фермеры, с которыми он встретился в Джизакской и Сырдарьинской областях, сообщили о рекордных показателях урожайности — 76 и 85 центнеров хлопка с гектара.
Сырдарьинский фермер отметил, что дехкане поражены: «Честно говоря, мы не могли представить себе такую ситуацию... У обычных тружеников, трактористов — в этом году появился огромный интерес... Появился доход».
Президент подчеркнул, что ранее в регионах с трудом собирали даже 25 центнеров, а теперь, благодаря новым технологиям и мотивации, достичь высокого результата стало возможным.
Курс на совершенствование и международное признание
Глава государства отметил, что с ростом урожайности (доход от 70 центнеров) напрямую растёт и доход тружеников. Несмотря на достигнутые успехи, он подчеркнул необходимость совершенствовать работу. Цель на 2026 год поставлена амбициозная — заготовить 4,5 миллиона тонн хлопка.
Важность этих реформ подтверждается и на международном уровне:
• В 2022 году Международная организация труда (МОТ) официально объявила о прекращении систематического использования детского и принудительного труда при сборе хлопка в Узбекистане.
• Вслед за этим коалиция Cotton Campaign отменила многолетний глобальный бойкот узбекского хлопка.
• Better Cotton Initiative запустила программу поддержки узбекских производителей, направленную на более экологичное и социально ответственное выращивание хлопка.