O‘zbekistonlik dzyudochi BAA o‘smirlar terma jamoalariga bosh murabbiy etib tayinlandi
Dzyudo bo‘yicha jahon chempionati kumush medali sovrindori Sharofiddin Lutfullayev BAA o‘smirlar va yoshlar terma jamoalariga bosh murabbiy etib tayinlandi. Bungacha u O‘zbekiston terma jamoasi bilan ishlagan.
Dzyudo bo‘yicha jahon chempionati kumush medali sovrindori Sharofiddin Lutfullayev Birlashgan Arab Amirliklari dzyudo bo‘yicha o‘smirlar (U18) va yoshlar (U21) terma jamoalariga bosh murabbiy etib tayinlandi.
Yangi lavozimga tayinlanishidan avval o‘zbekistonlik mutaxassis O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi murabbiylar shtabida faoliyat olib borgan. Lutfullayev Tokio Olimpiya o‘yinlaridan so‘ng sportchilik faoliyatini yakunlab, murabbiylik ishiga to‘liq e’tibor qaratgan.
Sharofiddin Lutfullayev mamlakatning eng unvonli dzyudochilaridan biri hisoblanadi. U dzyudo bo‘yicha jahon chempionatida 60 kg vazn toifasida kumush medalni qo‘lga kiritgan. Shuningdek, uning hisobida Gran-pri turnirlarida 5 ta g‘alaba, “Katta dubulg‘a” (Grand Slam) seriyasida 6 ta chempionlik hamda Masters musobaqalarida 3 ta sovrinli o‘rin bor.
O‘zbekistonlik mutaxassisning ushbu tayinlovi milliy dzyudo maktabining barqaror muvaffaqiyatlari fonida amalga oshdi. Avvalroq O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi Indoneziyada bo‘lib o‘tgan Osiyo chempionatida 18 ta medal jamg‘arib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egallagandi.

Дзюдоист из Узбекистана возглавил юношеские сборные ОАЭ
Шарофиддин Лутфуллаев, серебряный призёр ЧМ по дзюдо, возглавил юношеские и молодёжные сборные ОАЭ. Ранее он работал с командой Узбекистана.
Серебряный призёр чемпионата мира по дзюдо Шарофиддин Лутфуллаев назначен главным тренером юношеской (U18) и молодёжной (U21) сборных Объединённые Арабские Эмираты по дзюдо.
До нового назначения узбекский специалист работал в тренерском штабе юниорской сборной Узбекистан. Спортивную карьеру Лутфуллаев завершил после Олимпийские игры в Токио, полностью сосредоточившись на тренерской работе.
Шарофиддин Лутфуллаев считается одним из самых титулованных дзюдоистов страны. На Чемпионат мира по дзюдо он завоевал серебряную медаль в весовой категории до 60 кг. В его активе также пять побед на турнирах Гран-при, шесть титулов серии Большого шлема и три призовых места на соревнованиях Masters.
Назначение узбекского специалиста произошло на фоне устойчивых успехов национальной школы дзюдо: ранее юношеская сборная Узбекистана заняла первое место в общекомандном зачёте на Чемпионат Азии по дзюдо в Индонезии, завоевав 18 медалей.