O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalarining ulushi umumiy elektr ishlab chiqarish hajmining 23 foiziga yetdi, deb xabar berdi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
2025-yil boshidan buyon mamlakatdagi quyosh va shamol elektr stansiyalari 9 milliard kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqardi — bu o‘tgan oyga nisbatan 1 milliard kVt·soatga ko‘p. Gidroelektrostansiyalarni ham hisobga olganda, “yashil” energiya ishlab chiqarish hajmi 14,52 milliard kVt·soatni tashkil etdi.
Hozirda respublikada jami quvvati 4682 MVt bo‘lgan 12 ta quyosh fotoelektr stansiyasi va 5 ta shamol elektr stansiyasi faoliyat yuritmoqda.
Ularning ishlashi natijasida 2,73 milliard kub metr tabiiy gaz tejab qolingan hamda atmosferaga 4 million tonnagacha zararli moddalarning chiqarilishi oldi olingan.
“Bu miqdordagi elektr energiyasi 7,5 millionta xonadonning 10 oylik yoki 6 million oilaning bir yillik ehtiyojiga teng,” — deyiladi Energetika vazirligi bayonotida.
Taqqoslash uchun, iyul oyida “yashil” energiyaning ulushi umumiy ishlab chiqarish hajmida 20,3 foizni tashkil etgan edi. Shu tariqa, so‘nggi uch oy ichida ko‘rsatkich qariyb 3 foiz punktga oshdi.

Доля «зелёной» энергии в Узбекистане достигла 23% от общей выработки электроэнергии
В Узбекистане доля «зелёной» энергии достигла 23%. С начала года солнечные и ветровые станции выработали 9 млрд кВт·ч, сэкономив 2,7 млрд кубометров газа.
В Узбекистане доля возобновляемых источников энергии в общей генерации достигла 23%, сообщает пресс-служба Министерства энергетики.
С начала 2025 года солнечные и ветровые электростанции страны выработали 9 млрд кВт·ч электроэнергии, что на 1 млрд больше, чем месяцем ранее. Если учитывать также гидроэлектростанции, общий объём «зелёной» генерации составил 14,52 млрд кВт·ч.
В настоящее время в стране работают 12 солнечных фотоэлектрических и 5 ветровых станций совокупной мощностью 4682 МВт.
Благодаря их работе удалось сэкономить 2,73 млрд кубометров природного газа и предотвратить выброс 4 млн тонн вредных веществ в атмосферу.
«Такое количество выработанной электроэнергии эквивалентно 10-месячным потребностям 7,5 миллиона домохозяйств или годовому потреблению 6 миллионов семей», — отметили в Минэнерго.
Для сравнения, в июле доля «зелёной» энергии в общей структуре генерации составляла 20,3%. Таким образом, за три месяца показатель вырос почти на 3 процентных пункта.
Президент Шавкат Мирзиёев ранее заявлял, что к 2030 году доля возобновляемых источников энергии в общем объёме производства электроэнергии должна достичь 54%.