O‘zbekistonda harbiy xizmatga chaqirilganlar uchun ta’lim va ishga joylashish bo‘yicha imtiyozlar joriy etilmoqda
O‘zbekistonda harbiy xizmatga chaqirilgan askarlar oliy o‘quv yurtlarida o‘qiy oladi, kasb egallaydi va ishga joylashishda imtiyozlardan foydalanadi
O‘zbekistonda harbiy xizmatga chaqirilganlar uchun ta’lim va ishga joylashish bo‘yicha imtiyozlar tizimi joriy etilmoqda. Tegishli qarorlar 6-aprel kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev huzuridagi yig‘ilish natijasida qabul qilindi.
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab, askarlar xizmat davomida oliy ta’lim muassasalariga kirish va masofaviy o‘qishni davom ettirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Buning uchun harbiy qismlarda kirish imtihonlariga tayyorgarlik kurslari va tayyorlov tizimi tashkil qilinadi.
Shuningdek, moliyaviy qo‘llab-quvvatlash choralari ham ko‘zda tutilgan: shartnoma asosida o‘qishga qabul qilingan harbiylar foizsiz ta’lim kreditlarini olishi mumkin. Ta’limni tamomlagach, ularga “zaxira leytenanti” unvoni beriladi.
Ba’zi chaqiriluvchilar esa test sinovlarisiz oliy o‘quv yurtlariga kirish huquqiga ega bo‘ladi — bu, xizmatni namunali bajargan yoki olimpiadalar va sport musobaqalarida yuqori natijalarga erishgan harbiylarga taalluqlidir.
Shu bilan birga, armiyada professional tayyorgarlik dasturi joriy etilmoqda. Xizmat davomida askarlar “Bir askar — bir kasb” prinsipi asosida 3–6 oylik kurslardan o‘tib, davlat sertifikatini olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Xizmat yakunlangach, davlat ishga joylashishda ham yordam beradi. Xususiy sektorda ishlashni xohlovchilar uchun o‘quv xarajatlari maxsus vaucherlar hisobidan qoplanadi. Davlat organlariga ishga kirishda esa qo‘shimcha imtiyoz beriladi — test natijalariga +10%.
Bundan tashqari, armiyada kitobxonlik madaniyatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi. Joriy yildan boshlab har yili “Ruhiy qalqon” Respublika tanlovi o‘tkaziladi, u harbiy qismlardan boshlab milliy finalgacha to‘rtta bosqichda tashkil etiladi.
Tanlov g‘oliblari qimmatbaho sovg‘alar, jumladan elektromobillar, pul mukofotlari va diplomlarga ega bo‘ladi.
Hokimiyatlar ta’kidlaydiki, harbiy xizmat nafaqat harbiy tayyorgarlik davri bo‘lishi, balki yoshlar uchun kasbiy va shaxsiy rivojlanishning muhim bosqichi, ularni mehnat bozoriga muvaffaqiyatli integratsiya qilishga xizmat qilishi lozim.

Для срочников в Узбекистане вводят льготы по обучению и трудоустройству
Солдаты срочной службы в Узбекистане смогут учиться в вузах, получать профессию и льготы при трудоустройстве.
В Узбекистане для военнослужащих срочной службы вводится система образовательных и трудовых льгот. Соответствующие решения были приняты по итогам совещания у президента Шавката Мирзиёева 6 апреля.
С 2026/2027 учебного года солдаты смогут поступать в вузы и обучаться дистанционно прямо во время службы. Для этого в воинских частях организуют подготовительные курсы и систему подготовки к вступительным экзаменам.
Дополнительно предусмотрены финансовые меры поддержки: военнослужащие, поступившие на контрактной основе, смогут получить беспроцентные образовательные кредиты. После окончания обучения им будет присваиваться звание «лейтенант запаса».
Отдельные категории срочников смогут поступать в вузы без тестовых испытаний — речь идет о тех, кто образцово прошел службу или добился высоких результатов на олимпиадах и спортивных соревнованиях.
Параллельно в армии внедряется программа профессиональной подготовки. В период службы солдаты смогут пройти 3–6-месячные курсы по принципу «Один солдат — одна профессия» с получением государственного сертификата.
После завершения службы государство также окажет поддержку при трудоустройстве. Тем, кто захочет работать в частном секторе, расходы на обучение покроют за счет специальных ваучеров. При поступлении на работу в государственные органы предусмотрена дополнительная льгота — плюс 10% к результатам тестирования.
Кроме того, в армии будет уделено внимание развитию культуры чтения. С этого года ежегодно будет проводиться республиканский конкурс «Щит духовности», который пройдет в четыре этапа — от воинских частей до общенационального финала.
Победители конкурса получат ценные призы, включая электромобили, а также денежные премии и дипломы.
Власти подчеркивают, что срочная служба должна стать не только этапом военной подготовки, но и важным периодом профессионального и личностного развития молодежи, способствующим их успешной интеграции в рынок труда.