O‘zbekiston deputatlari fuqarolarni ularning roziligisiz tasvirga olishni taqiqlovchi qonunni ma’qulladi
O‘zbekiston deputatlari fuqarolarni roziligisiz tasvirga olishni taqiqlovchi qonunni ma’qulladi. Yashirin suratga olish yoki video yozib olish uchun 16,4 million so‘mgacha jarima belgilandi.
2025-yil 7-oktabr kuni O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi fuqarolarni ularning roziligisiz tasvirga olishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi. Bu haqda quyi palata matbuot xizmati xabar berdi.
Qonun shaxs tasviridan foydalanish tartibini belgilaydi, yashirin suratga olish uchun javobgarlikni joriy etadi hamda jamoat joylarida videokuzatuv olib borish qoidalarini aniqlashtiradi. Hujjatda, shuningdek, voyaga yetmaganlar ularning tasvirini yozish va tarqatish masalasida mustaqil huquq subyekti hisoblanishi qayd etilgan.
Hujjatga ko‘ra, 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarni suratga olish uchun ota-onasi yoki vasiylarining roziligi talab etiladi. Videokuzatuv o‘rnatilgan joylarda esa kuzatuv olib borilayotgani haqida ogohlantiruvchi yozuv bo‘lishi shart.
Qonunda shuningdek, shaxsiy hayot daxlsizligini buzishi mumkin bo‘lgan joylarda — kiyim almashtirish xonalari, hojatxonalar va shunga o‘xshash joylarda videokameralar o‘rnatish taqiqlanadi.
O‘zgartirishlar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 46¹-moddasiga ham kiritilmoqda. Fuqarolarning roziligisiz yashirin texnik vositalar yordamida shaxsiy ma’lumotlarni olish uchun 10 dan 40 tagacha bazaviy hisoblash miqdorida (4,12 mln so‘mdan 16,48 mln so‘mgacha) jarima belgilangan, shuningdek, uskunalar musodara qilinadi.
Qonun ikkinchi va uchinchi o‘qishda 121 nafar deputat tomonidan qo‘llab-quvvatlandi, qarshi ovoz bo‘lmadi. Endi hujjat Senatga ko‘rib chiqish uchun yuborildi.
Eslatib o‘tamiz, shunga o‘xshash loyiha 2020-yilda ham muhokama qilingan edi, biroq u paytda so‘z erkinligiga tahdid bo‘lishi mumkinligi sababli tanqidga uchragan. Yangilangan versiya esa huquqiy va lingvistik ekspertizadan o‘tkazilgan.

Депутаты Узбекистана одобрили закон о запрете съёмки граждан без их согласия
Депутаты Узбекистана одобрили закон, запрещающий съёмку граждан без согласия. За скрытую запись предусмотрен штраф до 16,4 млн сумов.
Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана 7 октября приняла закон, запрещающий съёмку граждан без их согласия. Об этом сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Документ регулирует использование изображения личности, вводит ответственность за скрытую съёмку и уточняет правила ведения видеонаблюдения в общественных местах. Закон также устанавливает, что несовершеннолетние являются самостоятельными субъектами права при записи и распространении их изображения.
Согласно документу, при съёмке детей младше 16 лет требуется согласие родителей или опекунов. В местах установки видеонаблюдения обязательно должно быть размещено предупреждение о ведении съёмки.
В законе уточнено, что видеокамеры запрещено устанавливать в раздевалках, туалетах и других помещениях, где возможны нарушения частной жизни.
Изменения также вносятся в статью 46¹ Кодекса об административной ответственности. За использование скрытых технических средств для получения личной информации без согласия граждан предусмотрен штраф от 10 до 40 базовых расчётных величин (от 4,12 до 16,48 млн сумов) с конфискацией устройств.
За принятие закона во втором и третьем чтениях проголосовали 121 депутат, против не было ни одного голоса. Теперь документ направлен в Сенат для рассмотрения.
Ранее аналогичный проект обсуждался в 2020 году, однако вызвал критику из-за опасений, что запрет может ограничить свободу слова. В обновлённой версии законопроект прошёл юридическую и лингвистическую экспертизу.