O‘zbekistonda xususiy bolalar bog‘chalari uchun yangi imtiyozlar joriy etiladi
O‘zbekiston hukumati kam qamrovli hududlardagi xususiy bolalar bog‘chalari uchun subsidiyalar, imtiyozli kreditlar va soliq yengilliklarini joriy etishni rejalashtirmoqda.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4 fevral kuni maktabgacha ta’lim sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlarni muhokama qildi. Yangi imtiyozlar kam qamrovli hududlardagi xususiy bolalar bog‘chalarini rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
Chora-tadbirlar 80% dan past qamrovga ega tuman va shaharlar (Toshkent bundan mustasno) uchun qo‘llaniladi. Asosiy maqsad tadbirkorlarni bog‘chalar ochishga rag‘batlantirish va bolalarni sifatli maktabgacha ta’lim bilan ta’minlashdir.
Xususan, davlat-xususiy sheriklik sharti bilan bo‘sh yer uchastkalarida xususiy maktabgacha ta’lim muassasalari tashkil etilganda, maktab va bog‘chalarning yer ijara to‘lovi 30 yilgacha olinmasligi mumkin.
Shuningdek, davlat bog‘chalaridagi har bir tarbiyalanuvchi uchun xarajatlarning 50% miqdoridagi subsidiyalar 2024 yilda ochilgan xususiy bog‘chalarga ham taqdim etilishi rejalashtirilgan.
Kam qamrovli hududlarda 150 o‘rinli yangi xususiy bog‘chalar ochayotgan tadbirkorlarga 7 yil muddatga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kreditlar berilishi ko‘zda tutilgan.
Davlat shuningdek, uch yil davomida tarbiyachilarning ish haqini davlat bog‘chalaridagi me’yoriy ko‘rsatkichlar bo‘yicha, ya’ni har 30 tarbiyalanuvchiga bir tarbiyachi hisobida kompensatsiya qilishni rejalashtirmoqda.
Ushbu chora-tadbirlar yangi ko‘p qavatli uylarning birinchi qavatlarida joylashgan xususiy bog‘chalar uchun ham qo‘llaniladi. Bundan tashqari, 150 o‘rinli bog‘chalarni ochayotgan tadbirkorlarga ijtimoiy soliq bo‘yicha imtiyozlar 2030 yil 1 yanvargacha beriladi.
Davlat rahbari tadbirlarni bosqichma-bosqich va muvofiqlashtirilgan tarzda joriy etish zarurligini ta’kidladi hamda mas’ul idoralarga ularni amalga oshirish mexanizmini batafsil ishlab chiqishni topshirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, maktabgacha ta’lim sifatini oshirish bolalarning har tomonlama rivojlanishi uchun muhim omil hisoblanadi.
Shuningdek, O‘zbekistonda maktabga tayyorgarlik yillik kursini majburiy umumiy o‘rta ta’limning birinchi bosqichi qilish rejalashtirilgan. Xususiy maktablar va bog‘chalarga tayyorlov guruhlarini tashkil etishga ruxsat beriladi, va 2027–2028 o‘quv yilidan boshlab bunday dasturlarni tamomlagan bitiruvchilar davlat sertifikatini oladi.

Частным детским садам в Узбекистане предоставят новые льготы
Власти Узбекистана планируют ввести субсидии, льготные кредиты и налоговые послабления для частных детских садов в регионах с низким охватом.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 февраля обсудил дополнительные меры поддержки частного сектора в сфере дошкольного образования. Новые льготы будут направлены на развитие частных детских садов в регионах с низким охватом дошкольным обучением.
Как отмечается, меры планируется применять в районах и городах, где охват дошкольным образованием остаётся ниже 80% (за исключением Ташкента). Основная цель инициативы — стимулировать предпринимателей к открытию детских садов и расширить доступ детей к качественному дошкольному образованию.
В частности, при создании частных дошкольных учреждений на условиях государственно-частного партнёрства на свободных земельных участках школ и детских садов арендная плата может не взиматься до 30 лет.
Кроме того, субсидии, предусмотренные на каждого воспитанника государственных детских садов в размере 50% от расходов на одного ребёнка, планируется распространить и на частные детские сады, открытые в 2024 году.
Для предпринимателей, открывающих новые частные детсады вместимостью не менее 150 мест в районах с низким уровнем охвата, предлагается предоставлять льготные кредиты до 5 млрд сумов сроком до 7 лет.
Также в течение трёх лет государство намерено компенсировать расходы на заработную плату воспитателей — по нормативам, действующим в государственных детских садах, из расчёта один воспитатель на каждые 30 воспитанников.
Предполагается, что указанные меры будут распространяться и на частные детские сады, размещённые на первых этажах новых многоквартирных домов. Дополнительно предпринимателям, открывающим дошкольные учреждения вместимостью не менее 150 мест, планируется предоставить льготы по социальному налогу до 1 января 2030 года.
Глава государства подчеркнул необходимость поэтапного и взвешенного внедрения предложенных мер и поручил ответственным ведомствам детально проработать механизм их реализации. По его словам, повышение качества дошкольного образования является ключевым фактором для всестороннего развития детей.
Напомним, в Узбекистане планируется сделать годичную подготовку к школе первым этапом обязательного общего среднего образования. Частным школам и детским садам разрешат открывать подготовительные группы, а с 2027–2028 учебного года выпускники таких программ будут получать государственный сертификат.