Markaziy bank O‘zbekiston rezervlari o‘sishini oltin ulushi yuqori ekanligi bilan izohladi
O‘zbekistonning xalqaro zaxiralari 66,3 mlrd dollarga yetdi, ularning 83% oltindan iborat. Markaziy bank o‘sish sabablari va diversifikatsiya rejasi haqida ma’lumot berdi.
O‘zbekistonning xalqaro zaxiralari so‘nggi besh yil ichida ikki baravardan ortiq o‘sdi — 2020 yilda 29,2 mlrd dollar bo‘lgan zaxira 2025 yilda 66,3 mlrd dollarga yetdi. Shu bilan birga, zaxiralarning taxminan 83% oltindan iborat.
O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotiga ko‘ra, bu tarkib aktivlarni boshqarishda konservativ yondashuvni aks ettiradi, ammo diversifikatsiya jarayoni allaqachon boshlangan. Bu haqda Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abror Mirzo Olimov inflyatsiyani maqsad qilib belgilash sharoitida erkin valyuta kursining roliga bag‘ishlangan davra suhbatida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro zaxiralar makroiqtisodiy siyosatga ishonchni mustahkamlash, tashqi risklarni kamaytirish va mamlakatning tashqi majburiyatlarini bajarish uchun shakllantiriladi.
Zaxiralar o‘sishi asosan oltin narxining jahon bozorlarida qimmatlashuvi bilan bog‘liq bo‘lgan. Zaxiralardagi jismoniy oltin hajmi deyarli o‘zgarmay — taxminan 12 mln troys untsiya bo‘lsa-da, uning narxi 2020 yilda bir untsiya uchun 1500 dollar atrofida bo‘lgan bo‘lsa, 2026 yil boshida 4500 dollardan oshdi. Bu avtomatik tarzda zaxiralarning qiymati va ularning tarkibidagi oltin ulushini oshirdi.
Markaziy bank oltinni strategik uzoq muddatli investitsiya sifatida ko‘radi. Olimovning aytishicha, bu aktiv kredit xavfini o‘zida aks ettirmaydi, tarixan qiymatini saqlaydi va zaxiralarning qisqa muddatli bozor o‘zgarishlariga sezgirligini kamaytiradi. Shuningdek, oltin kelajak avlodlar uchun jamg‘arma va iqtisodiy barqarorlik elementi sifatida qaraladi.
Biroq regulyator yuqori konsentratsiya xavfini ham tan oladi. Xalqaro valyuta jamg‘armasi (IMF) maslahatchisi Etibor Jafarov bir aktivning ulushi oshishi zaxiralarni narx o‘zgarishlariga sezgirligini kuchaytirishini ta’kidladi. U oltin ishlab chiqaruvchi mamlakatlar uchun bunday risklar ayniqsa jiddiy ekanini bildirdi.
Markaziy bank bu holatni maqsadli siyosat emas, balki bozor kon’yunkturasi natijasi deb izohladi. Shu sababli 2024 yildan boshlab zaxiralarni bosqichma-bosqich diversifikatsiya qilish ishlari boshlangan. Jumladan, AQSh davlat qimmatli qog‘ozlariga birinchi investitsiyalar amalga oshirilgan bo‘lib, 2025 yilda ularning hajmi 1 mlrd dollardan oshdi. Olimovning ta’kidlashicha, bu instrumentlar yuqori likvidlikka ega va portfelnni moslashuvchan boshqarishga imkon beradi.
Hozirda Markaziy bank 30 dan ortiq xalqaro yuqori kredit reytingiga ega banklar bilan hamkorlik qilmoqda va aktivlarni uzoq muddatli taqsimlash strategiyasini ssenariy tahlili va xavf–daromad nisbatini baholash usullari bilan ishlab chiqmoqda. Shu bilan birga, regulyatorning ustuvor yo‘nalishlari o‘zgarmay qolmoqda: xavfsizlik, likvidlik va faqat undan keyin daromadlilik.

Центробанк объяснил рост резервов Узбекистана высокой долей золота
Международные резервы Узбекистана выросли до 66,3 млрд долларов, 83% из них — золото. В Центробанке объяснили причины и рассказали о диверсификации.
Международные резервы Узбекистана за последние пять лет увеличились более чем в два раза — с 29,2 млрд долларов в 2020 году до 66,3 млрд долларов в 2025-м. При этом около 83% резервов приходится на золото. В Центральный банк Узбекистана заявляют, что такая структура отражает консервативный подход к управлению активами, однако процесс диверсификации уже начат.
Об этом сообщил заместитель председателя Центробанка Аброр Мирзо Олимов, выступая на круглом столе, посвящённом роли плавающего валютного курса в условиях инфляционного таргетирования. По его словам, международные резервы формируются для укрепления доверия к макроэкономической политике, снижения внешних рисков и обеспечения выполнения внешних обязательств страны.
Рост резервов в значительной степени был обусловлен подорожанием золота на мировых рынках. Физический объём драгметалла в резервах оставался практически неизменным — около 12 млн тройских унций, однако его цена выросла с примерно 1500 долларов за унцию в 2020 году до более чем 4500 долларов в начале 2026 года. Это автоматически увеличило как стоимость резервов, так и долю золота в их структуре.
В Центробанке подчёркивают, что золото рассматривается как стратегическая долгосрочная инвестиция. По словам Олимова, этот актив не несёт кредитного риска, исторически сохраняет стоимость и снижает уязвимость резервов к краткосрочной рыночной волатильности. Кроме того, золото воспринимается как сбережение для будущих поколений и элемент экономической стабильности.
В то же время регулятор признаёт риски высокой концентрации. Консультант Международный валютный фонд Этибор Джафаров отметил, что чрезмерная доля одного актива повышает чувствительность резервов к ценовым колебаниям. Он указал, что для стран — производителей золота такие риски особенно существенны.
В ответ Центробанк сообщил, что рост доли золота был следствием рыночной конъюнктуры, а не целенаправленной политики. Именно поэтому с 2024 года регулятор начал поэтапную диверсификацию резервов. В частности, были осуществлены первые инвестиции в казначейские бумаги США, объём которых в 2025 году превысил 1 млрд долларов. Эти инструменты, по словам Олимова, отличаются высокой ликвидностью и позволяют гибко управлять портфелем.
В настоящее время Центробанк сотрудничает с более чем 30 международными банками с высокими кредитными рейтингами и разрабатывает стратегию долгосрочного распределения активов с применением сценарного анализа и оценки соотношения риск–доходность. При этом регулятор подчёркивает, что приоритеты остаются неизменными: безопасность, ликвидность и лишь затем доходность.