Toshkentning sobiq imom-xatibi Odilxon Ismoilov qamoqqa olindi. Unga va yana besh nafar shaxsga nisbatan talon-toroj qilish, soxta tadbirkorlik hamda soliqlardan bo‘yin tovlash bo‘yicha ayblovlar qo‘yildi.
Toshkentdagi bir qator masjidlarning sobiq imom-xatibi Odilxon Ismoilov qamoqqa olindi. Bu haqda O‘zbekiston Oliy sudi matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 1977 yilda tug‘ilgan, Namangan viloyatida tug‘ilgan Odilxon Ismoilovga, shuningdek, yana besh nafar shaxsga nisbatan Jinoyat kodeksining bir qator moddalari bo‘yicha ayblov e’lon qilingan. Ismoilov “Rayxon oilaviy milliy taomlari” kompaniyasi ta’sischisi hisoblanadi. Ayblovlar orasida o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish, soxta tadbirkorlik, soliqlar va yig‘imlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash, savdo va xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzish, mansab soxtakorligi, shuningdek hujjatlar, muhrlar va shtamplar bilan bog‘liq noqonuniy harakatlar mavjud.
Jinoyat ishi Pap tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida ochiq sud majlisida ko‘rib chiqilmoqda. Sud qaroriga ko‘ra, Ismoilov va yana to‘rt nafar ayblanuvchiga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llanilgan, yana bir shaxsga esa garov chorasi belgilangan.
Odilxon Ismoilov 2010 yildan Toshkent shahrining bosh imom-xatibi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan. 2011–2018 yillarda Shayxontohur tumani bosh imom-xatibi bo‘lgan va “Shayx Zayniddin” masjidida xizmat qilgan. 2018 yil iyul oyida O‘zbekiston musulmonlari idorasi uning sog‘lig‘i bilan bog‘liq sabablarga hamda internetda tasdiqlanmagan ma’lumotlar tarqalishi munosabati bilan lavozimidan ozod etilganini ma’lum qilgan.
2019 yildan Ismoilov “Vaqf” xayriya jamoat fondida ishlagan. Shu yilning fevral oyida u “Xo‘ja Alambardor” masjidiga imom-xatib etib tayinlangan, biroq sentabr oyida sog‘lig‘i yomonlashgani sababli lavozimni o‘z xohishiga ko‘ra tark etgan.

Бывший имам-хатиб Ташкента Одилхон Исмоилов арестован по уголовному делу
Бывший имам-хатиб Ташкента Одилхон Исмоилов заключён под стражу. Ему и ещё пяти фигурантам предъявлены обвинения в хищениях, лжепредпринимательстве и уклонении от налогов.
Бывший имам-хатиб ряда мечетей Ташкента Одилхон Исмоилов заключён под стражу. Об этом сообщила пресс-служба Верховный суд Узбекистана.
Как уточняется, Исмоилову (1977 года рождения), уроженцу Наманганской области и учредителю компании Rayxon oilaviy milliy taomlari, а также ещё пяти фигурантам предъявлены обвинения по ряду статей Уголовного кодекса. Среди них — хищение путём присвоения или растраты, лжепредпринимательство, уклонение от уплаты налогов и сборов, нарушение правил торговли и оказания услуг, должностной подлог, а также незаконные действия с документами, печатями и штампами.
Уголовное дело рассматривается в открытом судебном заседании Папский районный суд по уголовным делам. В отношении Исмоилова и ещё четырёх обвиняемых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, в отношении одного фигуранта — залог.
Одилхон Исмоилов с 2010 года занимал должность заместителя главного имам-хатиба Ташкента. В 2011–2018 годах он был главным имам-хатибом Шайхантахурского района и служил в мечети «Шайх Зайниддин». В июле 2018 года Управление мусульман Узбекистана сообщило о его освобождении от должности — официально по состоянию здоровья и в связи с распространением неподтверждённой информации в интернете.
С 2019 года Исмоилов работал в благотворительном общественном фонде Вакф. В феврале того же года он был назначен имам-хатибом мечети «Хужа Аламбардор», однако уже в сентябре покинул пост по собственному желанию, сославшись на проблемы со здоровьем.