O‘zbekistonning biznes-ombudsmani lavozimiga deputat Abdumannop Buriev tayinlandi.
O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi biznes-ombudsman lavozimiga Oliy Majlisi deputati Abdumannop Buriev tayinlandi. Lavozim mart oyidan bo‘sh turgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Abdumannop Buriev O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish vakili lavozimiga tayinlandi. Bu haqda biznes-ombudsman institutining rasmiy Telegram-kanalida ma’lum qilingan.
Tayinlov Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmoni bilan amalga oshirildi. Biznes-ombudsman lavozimi shu yil mart oyidan bo‘sh turgan edi; avvalgi vakil Dilmurod Qosimov bosh prokurorning o‘rinbosari etib tayinlangach, bu lavozim bo‘sh qolgan.
O‘zbekiston Prezidentining huzuridagi biznes-ombudsman instituti 2017 yilda tashkil etilgan bo‘lib, tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish, davlat organlarining harakatlariga oid murojaat va shikoyatlarni ko‘rib chiqishning asosiy mexanizmi hisoblanadi.
Abdumannop Buriev 1986 yilda tug‘ilgan. U O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan Qonunchilik palatasi deputati bo‘lgan va Korrupsiyaga qarshi kurash va sud-huquq masalalari qo‘mitasi a’zosi bo‘lgan.
2010 yilda u Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini, 2016 yilda esa Strategik rejalashtirish va prognozlash oliy maktabini tamomlagan. Mutaxassisligi bo‘yicha huquqshunos.
2011–2022 yillarda U adliya vazirligi tizimida turli lavozimlarda ishlagan, shu jumladan Tashkiliy-boshqaruv va strategik rivojlanish boshqarmasini boshqargan. 2022 yilda Farg‘ona viloyati adliya boshqarmasi boshlig‘i etib tayinlangan.
Yangi lavozimida Abdumannop Buriev tadbirkorlar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish, ma’muriy to‘siqlarni kamaytirish va biznes hamda davlat organlari o‘rtasidagi muloqot samaradorligini oshirishga e’tibor qaratishi kutilmoqda.

Бизнес-омбудсманом Узбекистана назначен депутат Абдуманноп Буриев
Депутат Олий Мажлиса Абдуманноп Буриев назначен бизнес-омбудсманом при президенте Узбекистана. Должность оставалась вакантной с марта.
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Абдуманноп Буриев назначен на должность уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при президенте Узбекистана. Об этом сообщается в официальном Telegram-канале института бизнес-омбудсмана.
Назначение произведено указом президента Шавкат Мирзиёев. Должность бизнес-омбудсмана оставалась вакантной с марта текущего года, после того как предыдущий уполномоченный Дилмурод Касимов был назначен заместителем генерального прокурора.
Институт бизнес-омбудсмана при президенте Узбекистана был учреждён в 2017 году и является ключевым механизмом защиты прав предпринимателей, а также рассмотрения их обращений и жалоб на действия государственных органов.
Абдуманноп Буриев родился в 1986 году. Он являлся депутатом Законодательной палаты от Либерально-демократической партии Узбекистана и входил в состав Комитета по борьбе с коррупцией и судебно-правовым вопросам.
В 2010 году Буриев окончил Университет мировой экономики и дипломатии, а в 2016 году — Высшую школу стратегического планирования и прогнозирования. По специальности — правовед.
С 2011 по 2022 год он работал в системе Министерства юстиции, где занимал различные должности, в том числе руководителя управления организационно-контрольного и стратегического развития. В 2022 году был назначен начальником управления юстиции Ферганской области.
Ожидается, что в новой должности Абдуманноп Буриев сосредоточится на усилении защиты прав предпринимателей, снижении административных барьеров и повышении эффективности диалога бизнеса с государственными структурами.