Baxtiyor Saydov Yaqin Sharq davlatlari Tashqi ishlar vazirlari bilan muzokaralar o‘tkazdi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saydov mintaqadagi vaziyat keskinlashuvi fonida Yaqin Sharq davlatlari va Ozarbayjon tashqi ishlar vazirlari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saydov 1 mart kuni Yaqin Sharq davlatlari va Ozarbayjon tashqi ishlar vazirlari bilan favqulodda telefon muzokaralarini o‘tkazdi. U suhbatlar davomida mintaqadagi vaziyat keskinlashuvi fonida prezident Shavkat Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlash va birdamlik so‘zlarini yetkazdi.
Muzokaralarda ishtirok etganlar orasida Qatar bosh vaziri va Tashqi ishlar vaziri shayx Muhammad bin Abdulrahmon bin Jasim Al Tani, Kuvayt, Oman va Bahrayn tashqi ishlar vazirlari, shuningdek, Iordaniya va BAA bosh vazir o‘rinbosarlari hamda tashqi siyosat idoralari rahbarlari bo‘lgan. Alohida suhbat Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Ceyhun Bayramov bilan ham o‘tkazildi.
Muzokaralar davomida davlat suvereniteti va hududiy yaxlitlikka hurmat ko‘rsatish zarurligi ta’kidlandi. Tomonlar mojarolarni hal qilishda tinchlikparvar, siyosiy-diplomatik usullarga sodiqlikni, xalqaro huquq normalariga qat’iy rioya qilishni tasdiqladi.
Oldinroq O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va BAAdagi diplomatik vakolatxonalar mintaqadagi vaziyat keskinlashuvi sababli fuqarolarga ehtiyot choralariga rioya qilish bo‘yicha tavsiyalar bergan. Vazirlik vaziyatni doimiy monitoring qilib, vatandoshlar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni muvofiqlashtirmoqda.

Бахтиёр Саидов провёл переговоры с главами МИД стран Ближнего Востока
Глава МИД Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл серию переговоров с коллегами из стран Ближнего Востока и Азербайджана на фоне обострения ситуации.
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов 1 марта провёл серию экстренных телефонных переговоров с коллегами из стран Ближнего Востока и Азербайджана. В ходе бесед он передал слова поддержки и солидарности президента Шавката Мирзиёева на фоне обострения региональной ситуации.
Среди собеседников главы МИД были премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Мохаммед бин Абдулрахман бин Джассим Аль Тани, министры иностранных дел Кувейта, Омана и Бахрейна, а также заместители премьер-министров и главы внешнеполитических ведомств Иордании и ОАЭ. Отдельный разговор состоялся с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
В ходе переговоров подчёркивалась необходимость уважения государственного суверенитета и территориальной целостности стран. Стороны подтвердили приверженность мирным, политико-дипломатическим методам урегулирования конфликтов в строгом соответствии с нормами международного права.
Ранее Министерство иностранных дел Узбекистана и дипломатические представительства в ОАЭ обратились к гражданам республики с рекомендациями соблюдать меры предосторожности в связи с обострением ситуации в регионе. Ведомство продолжает мониторинг обстановки и координацию действий по обеспечению безопасности соотечественников.