Ahror Burxonov Vashington shtatidagi O‘zbekistonning birinchi bosh konsuli etib tayinlandi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining sobiq matbuot kotibi Ahror Burxonov AQShning Vashington shtatidagi O‘zbekistonning birinchi bosh konsuli etib tayinlandi.
Diplomat bu haqda X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, so‘nggi uch yil davomida TIV matbuot kotibi lavozimida faoliyat yuritgan va bu davrda qo‘llab-quvvatlagan hamkasblari, ustozlari hamda hamkorlariga minnatdorlik bildirgan.
Burxonovning so‘zlariga ko‘ra, ushbu davr uning professional faoliyatida muhim bosqich bo‘lib, diplomatiya va xalqaro kommunikatsiyalar sohasida qimmatli tajriba berdi. U jamoaning asosiy maqsadi mamlakat manfaatlariga xizmat qilish bo‘lganini ta’kidladi.
Yangi lavozimda diplomat AQShning shimoli-g‘arbiy qismida O‘zbekistonning konsullik ishtirokini rivojlantirish, shuningdek, vatandoshlar va xalqaro hamkorlar bilan aloqalarni mustahkamlash bilan shug‘ullanadi.
Avvalroq O‘zbekiston AQShda diplomatik vakolatxonalar tarmog‘ini kengaytirishni rejalayotgani, xususan, Chikago, San-Fransisko va Vashington shtatida yangi konsulliklar ochilishi kutilayotgani xabar qilingandi.

Ахрор Бурханов назначен первым генконсулом Узбекистана в штате Вашингтон
Бывший пресс-секретарь МИД Узбекистана Ахрор Бурханов назначен первым генеральным консулом республики в штате Вашингтон (США).
Бывший пресс-секретарь Министерство иностранных дел Узбекистана Ахрор Бурханов назначен первым генеральным консулом Узбекистан в штате Вашингтон (США).
О своем назначении дипломат сообщил в социальной сети X. Он отметил, что в течение последних трех лет занимал должность пресс-секретаря МИД и поблагодарил коллег, наставников и партнеров за поддержку и совместную работу.
По словам Бурханова, этот период стал важным этапом его профессиональной карьеры и дал ценный опыт в сфере дипломатии и международных коммуникаций. Он подчеркнул, что главной целью всей команды было служение интересам страны.
На новой должности дипломат будет заниматься развитием консульского присутствия Узбекистана на северо-западе США, а также укреплением связей с соотечественниками и международными партнерами.
Ранее сообщалось, что Узбекистан планирует расширить сеть дипломатических представительств в США, открыв новые консульства в Чикаго, Сан‑Франциско и штате Вашингтон.