O‘zbekistonda 25 ta indikator asosida OTMlar milliy reytingi yo‘lga qo‘yiladi. Natijalar har yili 1 noyabrgacha e’lon qilinadi.
O‘zbekistonda har yili davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalari milliy reytingi e’lon qilinadi. Baholash to‘rt yo‘nalish bo‘yicha amalga oshiriladi: amaliy fanlar, tibbiyot, ijtimoiy-gumanitar fanlar hamda ijod (jumladan sport).
O‘tgan yil yakunlari bo‘yicha reyting 1 noyabrgacha e’lon qilinadi. Tayyorgarlik bosqichi doirasida 1 iyungacha talabalar, professor-o‘qituvchilar va ish beruvchilar o‘rtasida umumrespublika so‘rovi o‘tkaziladi. OTMlarning xalqaro nufuzini baholash uchun xorijiy ekspertlar ham jalb etiladi.
Reyting metodologiyasi 25 ta indikatorni o‘z ichiga oladi, ulardan beshtasi so‘rovnoma natijalari asosida shakllantiriladi. Ma’lumotlar inobatga olinishi uchun muayyan OTM talabalarining va professor-o‘qituvchilar tarkibining kamida 20 foizi so‘rovda ishtirok etishi lozim.
Reytingni shakllantirish va e’lon qilish Ta’lim sifatini ta’minlash agentligi tomonidan amalga oshiriladi.
Shuningdek, bitiruvchilarni ish beruvchilar bilan bog‘laydigan va yosh mutaxassislarning bandligini yengillashtiradigan raqamli ekotizimni ishga tushirish rejalashtirilgani ham avval xabar qilingan.

Агентство по обеспечению качества образования сформирует национальный рейтинг вузов
В Узбекистане запустят национальный рейтинг вузов по 25 индикаторам. Итоги будут публиковаться ежегодно до 1 ноября.
В Узбекистане ежегодно будет публиковаться национальный рейтинг государственных и негосударственных высших учебных заведений. Оценка будет проводиться по четырём направлениям: прикладные науки, медицина, социально-гуманитарные науки и творчество, включая спорт.
Итоги рейтинга за прошедший год планируется обнародовать до 1 ноября. Подготовительный этап начнётся с общенационального опроса студентов, преподавателей и работодателей, который продлится до 1 июня. Для оценки международной репутации вузов к работе привлекут зарубежных экспертов.
Методика рейтинга включает 25 индикаторов, из которых пять формируются на основе результатов опроса. При этом для учёта данных необходимо участие не менее 20% студентов и профессорско-преподавательского состава конкретного вуза.
Формирование и публикацию рейтинга будет осуществлять Агентство по обеспечению качества образования.
Ранее также сообщалось о планах запуска цифровой экосистемы, которая позволит связать выпускников вузов с работодателями и упростит трудоустройство молодых специалистов.