Abdulaziz Kamilov: O‘zbekiston va AQShning xalqaro masalalardagi pozitsiyalari tobora yaqinlashmoqda
Prezident maslahatchisi Abdulaziz Kamilov O‘zbekiston va AQShning xalqaro masalalardagi pozitsiyalari yaqinlashayotganini aytib, AQShning G‘azada tinchlik o‘rnatish rejasini qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston prezidenti maslahatchisi Abdulaziz Kamilovning aytishicha, Toshkent va Vashingtonning mintaqaviy hamda global masalalardagi qarashlari tobora yaqinlashib bormoqda. U bu haqda “O‘zbekiston 24” telekanalining Davra podkastida so‘z yuritdi.
Kamilovning ta’kidlashicha, AQSh dunyodagi eng ilg‘or texnologiyalarga ega va iqtisodiy jihatdan eng qudratli davlat bo‘lib qolmoqda. So‘nggi yillarda Toshkent va Vashington o‘rtasidagi o‘zaro tushunish darajasi sezilarli darajada oshgan.
— Bugun prezident Trampning qarashlari va bizning mintaqaviy hamda xalqaro masalalardagi pozitsiyalarimiz tobora yaqinlashmoqda, — dedi Kamilov.
Prezident maslahatchisi, shuningdek, AQShning G‘azada urushni to‘xtatish bo‘yicha yangi tashabbusini qo‘llab-quvvatladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, amerikalik tomonning rejasi 20 banddan iborat bo‘lib, u garovga olinganlarni ozod qilish, Isroil qo‘shinlarini olib chiqish, HAMAS a’zolariga amnistiya berish, xalqaro kuchlarni kiritish va tashqi ma’muriyat tashkil etishni nazarda tutadi.
Kamilov prezident Shavkat Mirziyoyev G‘azada zo‘ravonlikni to‘xtatish va mojaroni tinch yo‘l bilan hal etishga doimiy ravishda chaqirib kelayotganini eslatdi.
— Agar bu jarayon davom etsa va tinchlikka erishilsa, prezidentimizning pozitsiyasi yanada AQSh pozitsiyasiga yaqinlashadi, — dedi u.
Kamilovning so‘zlariga ko‘ra, Toshkent AQSh bilan ham iqtisodiy, ham siyosiy sohalarda hamkorlikni mustahkamlash niyatida.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida AQShga tashrifi chog‘ida prezident Donald Tramp bilan muzokaralar o‘tkazgan edi. Tomonlar qiymati 105 milliard dollardan ortiq bitimlarni imzolagan bo‘lib, bu ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqdi.

Абдулазиз Камилов: позиции Узбекистана и США по международным вопросам становятся ближе
Советник президента Абдулазиз Камилов заявил о сближении позиций Узбекистана и США по международным вопросам и поддержал американский план мира в Газе.
Советник президента Узбекистана по внешней политике Абдулазиз Камилов заявил, что взгляды Ташкента и Вашингтона по ряду региональных и глобальных вопросов становятся всё ближе. Об этом он рассказал в подкасте Davra телеканала «Узбекистон 24».
По словам Камилова, Соединённые Штаты остаются самой технологически развитой и экономически мощной страной мира, а уровень взаимопонимания между Ташкентом и Вашингтоном заметно вырос.
«Сегодня взгляды президента Трампа и наши позиции по региональным и международным вопросам становятся всё более близкими», — отметил он.
Советник президента также поддержал новую инициативу США по прекращению войны в Газе. По его словам, план американской стороны включает 20 пунктов, предусматривающих освобождение заложников, вывод войск Израиля, амнистию для членов ХАМАС, ввод международных сил и создание внешней администрации.
Камилов подчеркнул, что президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев неоднократно выступал с призывом к прекращению насилия в Газе и поиску мирного решения конфликта.
«Если этот процесс продолжится и будет достигнут мир, позиции и отношение нашего президента станут ещё ближе к позиции США», — заявил он, добавив, что Ташкент намерен укреплять сотрудничество с Вашингтоном не только в экономической, но и в политической сфере.
Ранее, в ходе визита в США на 80-ю сессию Генеральной Ассамблеи ООН, Шавкат Мирзиёев провёл переговоры с президентом Дональдом Трампом. Стороны заключили соглашения на сумму более $105 млрд, что стало новым этапом в развитии стратегического партнёрства между двумя странами.