O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi konsert-tomosha faoliyati bilan shug‘ullanuvchi ijrochilar o‘rtasida deklaratsiya kampaniyasining dastlabki natijalarini e’lon qildi. 13-aprel holatiga ko‘ra, 2025-yil uchun Soliq ilovasi orqali 419 nafar san’atkor deklaratsiya topshirgan.
Jami deklaratsiya qilingan daromad 2,3 mlrd so‘mni tashkil etdi, soliqqa tortiladigan baza — 1,8 mlrd so‘m, hisoblangan soliq esa 219,6 mln so‘mga teng. Uni 2026-yil 1-iyungacha to‘lash lozim.
Daromadlar manzarasi ancha kamtar bo‘ldi: 145 ta deklaratsiyada 1 mln so‘mdan kam daromad ko‘rsatilgan, 222 holatda esa 10 mln so‘mgacha. Faqat ikki nafar ijrochi 90 mln so‘mgacha daromadni deklaratsiya qilgan.
Xizmat O‘zbekkonsert ma’lumotlar bazasi bilan integratsiya qilingan bo‘lib, bu hisobot topshirishni osonlashtiradi. Zarur hollarda san’atkorlar deklaratsiyani o‘z administratorlariga topshirishni delegatsiya qilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekistonda san’atkorlarni soliqqa tortish bo‘yicha qonun loyihasi yuzasidan jamoatchilik muhokamasi yakunlangan edi — barcha takliflar hujjat yuqori turuvchi organlarga kiritilishidan oldin o‘rganib chiqiladi.

419 артистов задекларировали доходы: Налоговый комитет раскрыл цифры
419 узбекских артистов задекларировали доходы за 2025 год. Общая сумма — 2,3 млрд сумов, налог — 219,6 млн. Срок уплаты — до 1 июня 2026 года.
Налоговый комитет Узбекистана подвёл первые итоги декларационной кампании среди исполнителей концертно-зрелищной деятельности. По состоянию на 13 апреля декларации за 2025 год через приложение Soliq подали 419 артистов.
Совокупный задекларированный доход составил 2,3 млрд сумов, налогооблагаемая база — 1,8 млрд сумов, начисленный налог — 219,6 млн сумов. Оплатить его необходимо до 1 июня 2026 года.
Картина доходов оказалась весьма скромной: в 145 декларациях указан доход менее 1 млн сумов, в 222 случаях — до 10 млн сумов. Лишь двое исполнителей задекларировали доходы до 90 млн сумов.
Сервис интегрирован с базой данных O'zbekkonsert, что упрощает процесс отчётности. При необходимости артисты могут делегировать подачу декларации своим администраторам.
Напомним, ранее в Узбекистане завершилось общественное обсуждение законопроекта о налогообложении артистов — все предложения будут изучены перед направлением документа в вышестоящие органы.