Shavkat Mirziyoyev Gulistonda gaz ballonining portlashi oqibatida jarohatlangan bemorlarni ziyorat qildi. Besh kishi og‘ir, biri esa nihoyatda og‘ir ahvolda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4 dekabr kuni ish safari bilan Sirdaryo viloyatida bo‘lib, Guliston shahridagi kafeda gaz ballonining portlashi oqibatida jarohatlanganlarni davolayotgan kasalxonaga tashrif uyushtirdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Portlash 2 dekabr kuni sodir bo‘lgan: 29 kishi jabrlangan, ulardan 3 nafari vafot etgan. Jabrlanganlar orasida ikki homilador ayol ham bor. Hodisa bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tashrif davomida prezident bemorlar va ularning yaqinlari bilan suhbatlashib, davolanish jarayonini aniqladi va ko‘rsatilgan tibbiy yordam sifatini baholadi. Tibbiy vakilning ma’lumotiga ko‘ra, besh bemor og‘ir, bir kishi esa nihoyatda og‘ir ahvolda. Avvalroq Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lum qilganidek, bir jabrlangan sun’iy nafas apparatiga ulangan, besh kishi reanimatsiyada barqaror og‘ir ahvolda yotgan.

Президент посетил пострадавших при взрыве газового баллона в Сырдарье
Шавкат Мирзиёев навестил больных после взрыва газового баллона в Гулистане. Пятеро пострадавших в тяжёлом состоянии, один — крайне тяжёлом.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 декабря, находясь с рабочей поездкой в Сырдарьинской области, посетил больницу, где проходят лечение пострадавшие при взрыве газового баллона в кафе города Гулистан. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Взрыв произошёл 2 декабря: пострадали 29 человек, трое из них скончались. Среди пострадавших — две беременные женщины. По факту инцидента возбуждено уголовное дело.
Во время визита президент пообщался с пациентами и их родственниками, уточнил ход лечения и оценил качество оказанной медицинской помощи. Медицинский представитель сообщил, что пятеро пациентов находятся в тяжёлом, а один — в крайне тяжёлом состоянии. Ранее Министерство здравоохранения уточняло, что один пострадавший подключён к аппарату искусственной вентиляции лёгких, пятеро — в реанимации в стабильном тяжёлом состоянии.