Toshkentda havo sifati yana yomonlashdi — bu holat bir necha kun davom etishi mumkin
Toshkentda PM2.5 darajasi me’yoridan 3,4 baravar oshdi. Inversiya tufayli havo sifati bir necha kun davomida yomon bo‘lib qolishi mumkin. Aholiga ehtiyot choralariga amal qilish tavsiya etilmoqda.
Toshkentda yakshanba kuni kunning ikkinchi yarmida havo sifati keskin yomonlashdi. «Uzgidromet» ma’lumotlariga ko‘ra, soat 20:00 ga kelib PM2.5 zarrachalari miqdori milliy sutkalik me’yoridan 3,4 baravar oshdi, PM10 konsentratsiyasi esa ruxsat etilgan ko‘rsatkichdan 20% yuqori bo‘ldi. Ko‘plab aholi kuchli tutun va kuykun hididan shikoyat qildi.
Mutaxassislar bunga keskin harorat o‘zgarishi sabab bo‘lganini aytmoqda. Bunday sharoit inversiya jarayonini keltirib chiqarib, havodagi mayda zarrachalarning past qatlamlarda to‘planishiga olib kelgan.
Prognozlarga ko‘ra, bunday ob-havo sharoiti respublika bo‘ylab yana bir necha kun davom etadi. «Uzgidromet» imkon qadar ko‘chada bo‘lish vaqtini qisqartirishni va ochiq havoga chiqishda niqob taqishni tavsiya qilmoqda.
Shu kabi havo sifatining yomonlashuvi mamlakatning boshqa hududlarida ham kuzatildi. Qator viloyatlar aholisi ham kuykun hididan shikoyat qilgan.

Качество воздуха в Ташкенте вновь ухудшилось — эффект может продлиться несколько дней
Уровень PM2,5 в Ташкенте превысил норму в 3,4 раза. Из-за инверсии ухудшение качества воздуха может сохраняться несколько дней. Жителям рекомендовано соблюдать меры предосторожности.
Во второй половине дня воскресенья качество воздуха в Ташкенте резко ухудшилось. По данным Узгидромета, к 20:00 уровень взвешенных частиц PM2,5 превысил национальную суточную норму в 3,4 раза, а концентрация PM10 была на 20% выше допустимого показателя. Многие жители сообщили о сильном запахе гари.
Специалисты отмечают, что ухудшение связано с резким изменением температуры, которое вызвало инверсию — процесс, при котором мелкодисперсные частицы задерживаются в нижних слоях атмосферы и накапливаются.
По прогнозам, такие погодные условия сохранятся по всей республике ещё несколько дней. Узгидромет рекомендует сократить время пребывания на улице и использовать маски при выходе на открытый воздух.
Подобное ухудшение наблюдалось вечером и в других регионах страны. Жители нескольких областей также сообщали о запахе гари.