London shahrida «O‘zbekistonlik» filmining to‘rtinchi epizodi taqdim etildi.
18-oktabr kuni Londondagi 3-Xalqaro “O‘zbekistonlik” forumida chet elda muvaffaqiyat qozongan o‘zbekistonliklar haqidagi “O‘zbekistonlik” filmining to‘rtinchi seriyasi hamda yangi “O‘zbekiston klubi” jurnali taqdim etildi. Jurnalning taqdimoti o‘tkazildi.
Forumda dunyoning turli mamlakatlaridan 200 dan ortiq o‘zbekistonlik, britaniyalik tadbirkorlar, diplomatlar va jamoat arboblari ishtirok etdi. Ishtirokchilar qatorida Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki (EBRD) prezidenti Odil Reno-Basso ham bor edi.
“O‘zbekistonlik” forumining maqsadi – butun dunyo bo‘ylab vatandoshlar global tarmog‘ini yaratish va O‘zbekistonni aqlli, iste’dodli va mehnatkash insonlar mamlakati sifatida taqdim etishdir. Shu kabi forumlar avval Berlinda (Germaniya) va Parijda (Fransiya) o‘tkazilgan.
Jurnalning yangi sonining asosiy qahramonlari EBRD direktori Kamola Mahmudova va Kembrij universiteti biologiyasi bo‘yicha doktor Temur Yunusov bo‘ldi.
Jurnalning birinchi sonida tahririyat baholashiga ko‘ra “20 ta eng ilg‘or o‘zbekistonlik” taqdim etilgan. Jurnal muntazam nashr etilib, o‘zbekistonliklarning faoliyatiga jamoatchilik e’tiborini jalb qiladi.

В Лондоне представили четвёртый эпизод фильма "O'zbekistonlik".
18 октября на 3-м Международном форуме "O'zbekistonlik (Узбекистанец)" в Лондоне состоялась премьера четвертой серии фильма "O'zbekistonlik" об узбекистанцах, добившихся успеха за рубежом, и нового журнала "Клуб Узбекистана". Состоялась презентация журнала.
В форуме приняли участие более 200 узбекистанцев из разных стран, британские бизнесмены, дипломаты и общественные деятели.Среди участников была Одиль Рено-Бассо, президент Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Цель форума "O'zbekistonlik" - создание глобальной сети соотечественников со всего мира и представление Узбекистана как страны умных, талантливых и трудолюбивых идей. Ранее подобные форумы проводились в Берлине (Германия) и Париже (Франция).
Главными героями нового номера "O'zbekistonlik" стали Камола Махмудова, директор ЕБРР, и доктор Темур Юнусов, биолог из Кембриджского университета.
В первом номере журнала представлена оценка редакции "20 самых прогрессивных узбекистанцев". Журнал будет выходить регулярно и привлекать внимание общественности к деятельности народа Узбекистана.