O‘zbekiston 17-Tehron xalqaro turizm va unga oid sohalar ko‘rgazmasida ishtirok etishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
O‘zbekiston elchixonasida xalqaro ko‘rgazmalarni tashkil etishga ixtisoslashgan Eronning **“Avaye Movafagh Iranian”** kompaniyasi bosh direktori Fardod Magnati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekistonning 2024-yil 12–15 fevral kunlari Tehron xalqaro ko‘rgazmalar markazida o‘tkaziladigan **17-Tehron xalqaro turizm va unga oid sohalar ko‘rgazmasi (TITE 2024)**dagi ishtiroki masalalari muhokama qilindi.
Kompaniya rahbari Eron va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi hamda ushbu ko‘rgazmada o‘zbekistonlik delegatsiyaning qatnashishi Eron sayyohlarining O‘zbekistonga tashrifini oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
TITE 2024 Eron turizmini rivojlantirishga qaratilgan eng yirik tadbir hisoblanadi. Ko‘rgazma ishtirokchilari B2B uchrashuvlar o‘tkazish, shuningdek, Eronning yetakchi turizm sohasi vakillari bilan aloqalar o‘rnatish imkoniyatiga ega bo‘lishadi.
Mazkur ko‘rgazmada 500 dan ortiq eronlik turizm kompaniyalari qatnashishi, 53 xil yo‘nalish bo‘yicha sohaviy uchrashuvlar va B2B tadbirlar tashkil etilishi rejalashtirilgan. Umumiy maydoni 20 ming kvadrat metrni tashkil etadigan ko‘rgazmada 15 mingdan ortiq xorijiy mehmon ishtirok etishi kutilmoqda.

Узбекистан готовится к участию в 17-й Тегеранской международной выставке туризма и смежных отраслей
В Посольстве Узбекистана состоялась встреча с генеральным директором иранской компании "Avaye Movafagh Iranian" Фардадом Магнати, специализирующейся на организации международных выставок, как сообщает корреспондент ИА "Дунё
В ходе встречи обсуждались вопросы участия Узбекистана в 17-й Тегеранской международной выставке туризма и смежных отраслей (TITE 2024), которая пройдет в Тегеранском международном выставочном центре с 12 по 15 февраля.
Руководитель компании выразил поддержку укреплению сотрудничества между Ираном и Узбекистаном в различных областях, отметив, что участие узбекской делегации на предстоящей выставке способствует увеличению числа иранских туристов в Узбекистане.
TITE 2024 является крупнейшим мероприятием, направленным на развитие туризма в Иране. Участники выставки получат возможность провести деловые встречи (B2B) и установить контакты с ведущими представителями туристического сектора Ирана.
На выставке, где примут участие более 500 туристических компаний Ирана, планируются отраслевые встречи по 53 различным направлениям и B2B-встречи в различных областях туристической индустрии. Общая площадь выставки составит 20 тысяч квадратных метров, ожидается участие более 15 тысяч иностранных гостей.