“Yandeks” qayta tashkil etilgandan so‘ng xususiy kompaniya bo‘lib qoladi
“Yandeks” biznesini Yandex N.V. kompaniyasidan sotib olish bo‘yicha bitim aksiyadorlar va tartibga soluvchi organlar tomonidan ma’qullanishi kerak.
“Yandeks” menejmenti aksiyalarni boshqarish bo‘yicha maxsus huquqlarga ega bo‘ladi va kompaniyani boshqarishda davom etadi. Uning aksiyalari Moskva birjasida kotirovka qilinadi.
Niderlandiyada ro‘yxatdan o‘tgan Yandex N.V. “Yandeks” biznesini xususiy investorlar konsorsiumiga 475 mlrd rublga sotish bo‘yicha kelishuv imzoladi. Endilikda Yandex N.V. guruhning bosh kompaniyasi hisoblanmaydi, yangi asosiy kompaniya — Xalqaro aksiyadorlik jamiyati (XAJ) “Yandeks” bo‘ladi. Uning aksiyalari mustaqil ravishda Moskva fond birjasida savdoga chiqariladi.
“Yandeks” jamoasining bizneslari, xizmatlari va aktivlari saqlanib qoladi, bundan faqat xorijdagi startaplar (Nebius, Toloka, Avride va TripleTen) hamda Finlyandiyadagi info-markaz mustasno.
XAJ “Yandeks”ning asosiy egasi “Konsortsium.Birinchi” yopiq investitsiya fondi bo‘ladi. Uni “Yandeks” menejerlari boshqaradi, shuningdek, to‘rtta mustaqil xususiy kompaniya ham ulush oladi. Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, hech bir aksiyador nazorat paketiga ega bo‘lmaydi.
Boshqaruv jamoasi asosiy qarorlarni qabul qilish huquqini o‘zida saqlab qoladi va “Menejerlar jamg‘armasi” orqali maxsus huquqlar va ayrim masalalarda veto huquqiga ega bo‘ladi.
Yangi tuzilma “Yandeks”da odatdagi boshqaruv jarayonlarini saqlab qolishni, investorlar, hamkorlar, foydalanuvchilar va xodimlarga biznes istiqbollari hamda barqarorligi borasida ishonch berishni va’da qilmoqda. “Yandeks” biznesini Yandex N.V. kompaniyasidan sotib olish bo‘yicha bitim aksiyadorlar va regulyatorlar tomonidan ma’qullanishi kerak.

«Яндекс» после реорганизации останется частной компанией
Сделка по продаже бизнеса Яндекса компании Yandex N.V. должна быть одобрена акционерами и регулирующими органами.‌‌
Менеджмент «Яндекса» получит специальные права владения акциями и продолжит управлять компанией, акции которой будут котироваться на Московской бирже.
Нидерландская компания Yandex N.V. заключила соглашение с консорциумом частных инвесторов о продаже бизнеса «Яндекса» за 475 млрд рублей. Теперь Yandex N.V. не будет считаться основной компанией группы, новой главной компанией станет Международное акционерное общество (МКАО) «ЯНДЕКС», акции которого в частном порядке и независимо торгуются на Московской фондовой бирже.
Бизнесы, услуги и активы команды Яндекса сохранятся, за исключением зарубежных стартапов (Nebius, Toloka, Avride и TripleTen) и инфо-центра в Финляндии.
Основным владельцем МКАО «Яндекс» станет закрытый инвестиционный фонд «Консорциум.Первый», возглавляемый менеджерами «Яндекса», а также четыре независимых и частных компании-участника. По данным компании, ни один из акционеров не будет иметь контрольного пакета акций компании.
Управляющая команда «Яндекса» сохраняет за собой право принимать ключевые решения, создавая менеджмент компании и «Фонд менеджеров». Этот фонд будет обладать особыми правами и правом вето при принятии решений по конкретным вопросам на совете директоров и на общем собрании акционеров.
Новая структура обещает сохранить привычные процессы управления в «Яндексе», предоставив инвесторам, партнерам, пользователям и сотрудникам уверенность в перспективах и стабильности бизнеса компании. Сделка по продаже бизнеса Яндекса компании Yandex N.V. должна быть одобрена акционерами и регулирующими органами.‌‌